Jak na sladkou a chutnou mrkev? Ochraňte ji před škůdci a zvolte správné místo pro pěstování

mrkev

Jak je to s pěstováním mrkve? Proč je zásadní výběr vhodného stanoviště? Jak pěstovat a chránit mrkev před škůdci bez chemie, abyste se mohli radovat z vlastní úrody v podobě chutné a sladké mrkve?

Výsev mrkve na správném místě

Aby pěstování bylo úspěšné, je třeba zvolit vhodné stanoviště. Dobrá úroda začíná výběrem místa. Zde platí, že je třeba zvolit slunné stanoviště. Mrkev můžete vysévat na záhon do konce června. I z pozdního výsevu stihne vyrůst a v říjnu budete moci sklízet. Nejen slunné místo, ale také hluboká a kyprá zemina prospívá mrkvi. Mějte na paměti, že mrkev potřebuje dobře živenou půdu, ale nesnese přímé hnojené kravským či koňským hnojem.

Dostatek slunce dodává zelenině sladkou chuť, jakožto optimální zálivka pomáhá, aby byla mrkev křupavá. Ideální je zalévat večer. Netřeba denně, ale obden či jednou za dva dny. Záleží na počasí. Mrkev rovněž potřebuje dostatek místa, proto je třeba ji vysít a poté vyjednotit na cca 8 cm od sebe. A hlavně ji chránit před škůdci. To lze i bez chemie.

Postřik z kopřiv

Pokud je mrkev napadená hlavně mšicemi, pomůže postřik z kopřiv. Cca ½ kg kopřiv naložte do 5 l vody a nechte louhovat celý den. Následující den nařeďte poměrem 1 díl výluhu a 5 dílů vody. Roztokem postříkejte napadenou rostlinu. Po týdnu zopakujte.

mrkvičky

Foto: Pixabay

Účinný je i česnek

Nadrobno nasekejte cca 20 stroužků česneku a vše zalijte ½ l rostlinného oleje. Nechte v uzavřené lahvi odležet na teplém místě po dobu 2 dnů. Poté sceďte. Můžete trochu naředit vodou, aby se vám lépe rozprašoval. Česnekový postřik pomůže i proti houbovým chorobám, jako například padlí mrkvovému. Postřik aplikujte 1x. Zopakujte po 10 dnech, pakliže bude třeba.

Záruka mrkve bez hniloby, plísně a chorob

Mladé rostliny zalijte roztokem z manganistanu draselného (3 g) zředěného v 10 l kbelíku. Kbelík stačí na 3 až 4 m². Po 3 týdnech zalévání zopakujte. Pozor na správnou aplikaci. Těsně před použitím tohoto roztoku by měla být mrkev zavlažena obyčejnou vodou.

Zdroj: dobrenoviny.sk, prozeny.cz

Náhledové foto: Pixabay