Výsadba rajčat bokem: pro silné kořeny a velkou úrodu

Výsadba rajčat

Výsadba rajčat bokem zajišťuje jejich hlubokou výsadbu. Ta je důležitá pro vývoj silného kořenového systému, což v konečné fázi vede k mnohem větší úrodě plodů. Rajčata je možné zahrnout až do výšky dvou třetin jejich původní výšky. Mají totiž skvělou schopnost: dokážou vytvořit kořeny v jakékoli části stonku. To znamená, že na jakémkoli místě, kde se stonek dostane do kontaktu s půdou, se mohou vytvořit kořeny.

Výsadba rajčat může ovlivnit hloubku kořenového systému

Přesazování sazenic na konečné stanoviště je proto velmi důležité provést v dostatečné hloubce. Jedním ze způsobů, jak to můžete udělat, je vyhloubit dostatečně hluboké jámy, aby se do nich rajčata dala zakopat v požadované hloubce. Tento způsob ale můžete být příliš pracný a obtížný. Mnohem jednodušší je výsadba bokem, kdy si můžete vytvořit mělčí řádky, do kterých rostliny zahrabete – až na horní jednu třetinu. Ta je nad zemí.

Rajčata sazenice
Foto: Unsplash

Silné kořeny jsou důležité

Čím více kořenů bude, tím více živin je rostlina schopná absorbovat. A tím lépe vstřebává také vodu. Další kořeny vytváří silnější kotvu v půdě, díky čemuž bude vaše rostlina odolnější i proti poryvům větru. Výhodou hluboké výsadby je kromě již jmenovaných také to, že když máte většinu rostliny pod zemí hned po výsadbě, můžete ji ochránit před možnými jarními mrazy či chladným počasím.

Výsadba rajčat bokem

Výhodou této metody je, že nemusíte kopat příliš hluboko a navíc si rostlina užívá horní vrstvy půdy, které je teplejší. To jí může umožnit rychlejší růst. Hloubka příkopu pro výsadbu by měla být asi 12 až 15 cm a jeho délka odpovídá dvěma třetinám výšky rostliny rajčat. Položte rostlinu rajčete na bok pod mírným úhlem tak, aby byly horní listy odkryté a zahrňte je zeminou kolem stonku. To, že vršek rostliny není vzpřímený, nevadí. Rostlina se již brzy začne více natahovat za světlem, takže se sama vyrovná a poroste vzpřímeně.

Podpory instalujte včas

Rajčata potřebují podporu, ke které ji budete vázat, aby se pod náporem větru či tíhou plodů nezlomila. Je vhodné instalovat ji co nejdříve po výsadbě, aby nedošlo k poškození kořenů. Klidně můžete podpůrné hůlky, tyče či mřížovinu instalovat už v době, kdy přesazujete. V každém případě je vhodné podepřít rostliny i v případě, že hrozí poškození kořenů u starších rostlin.

Zdroje info:

https://www.tomatobible.com/plant-tomatoes-deep/

https://www.semena.cz/na-co-si-dat-pozor-pri-pestovani-rajcat

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!