Jak se zbavit mandelinky bramborové? Pomohou bramborové slupky a jiné přírodní metody

Mandelinka bramborová

Už se těšíte na skvělé brambory přímo z vlastního políčka? Aby ne, vždyť jejich chuť je naprosto unikátní a za tu trochu námahy to stojí. Pěstování brambor je velmi jednoduché, nicméně je třeba dát pozor na nepříjemné škůdce. Těm pochopitelně vládne mandelinka bramborová. Tento relativně malý brouk dokáže nadělat docela vysoké škody. Navíc se neskutečně rychle množí. Mimo jiné se uvádí, že dokáže při hledání samotných rostlin přeletět vzdálenost až 40 kilometrů. Zbavit se hmyzu z čeledi Solanaceae není jednoduché. My se zaměříme na některé přírodní metody, jež mohou být velmi účinné.

Pravidelná kontrola listů jako klasika

V každém případě je třeba v pravidelných intervalech kontrolovat listy samotných rostlin. Pokud se na nich objevují vykousaná místa, máte co dočinění s mandelinkou. Nebude to trvat dlouho a najdete i dospělé jedince, případně žlutooranžová vajíčka nakladená ze spodních částí listů.

Mandelinka larvyLarvy mandelinky bramborové: Foto Pixabay

Preventivní kroky existují

Jasně, jako prevence se uvádí například výběr správného hnojiva pro brambory. Výborná je zejména kravská mrva, která by měla mandelinky částečně odradit od konzumace samotných rostlin brambor. Stejně tak se říká, že mandelinky méně napadají také brambory, k nimž se přidává kompost. Přirozenými nepřáteli mandelinek jsou mimo jiné také krtci, ježci či bažanti. Vajíčka mandelinek jsou potravou ploštic. Určitě není od věci také střídání plodin. Brambory by na poli neměly růst déle než 5 let.    

Trik s bramborovými slupkami

Výbornou volbu představuje trik s bramborovými slupkami. Čerstvé slupky se nasypou do kelímků od jogurtů. Ty pak zakopeme po okraj mezi vysazené brambory. Po nějakých 4 dnech budete mít v kelímcích spousty návštěvníků. Mandelinky jednoduše zlikvidujete. Slupky je třeba pravidelně měnit za čerstvé. Uschlé mandelinky nepřilákají.

slupky z bramborBramborové slupky: Foto Pixabay

Červená cibule a borovicová kůra

Zápach červené cibule je pro mandelinky velmi nepříjemný. Ideální je proto při sázení brambor do země zakopat pár takovýchto cibulí. Ta postupně shnije a její pach mandelinky odláká. Mimo jiné také nemusí heřmánek, křen či fazole. Nevoní jim ani jehličí a borovicová kůra. Tu můžete nasypat k řádkům. Pokud zamulčujete kopřivou, mandelinky také minimálně částečně zmizí.

Dřevěný popel jako bič na mandelinky

Výbornou volbu představuje roztok z dřevěného popela. 2 kilogramy popela se rozmíchají v 10 litrech vody. Následně se litr roztoku zředí s 10 litry vody. Pak už se může roztok nastříkat na samotné rostliny.

Zdroje info: Autor, mpg.de, plantwiseplusknowledgebank.org, tojenapad.sk

Mandelinka bramborová: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.