Nemocenská a práce na zahradě. Záhony klidně zryjte, ale plevel před domem plít nesmíte. A nefunkční zvonek lze úspěšné rozporovat

Nemocenská, kontrola, práce na zahradě, zákon, peníze

Nemocenská a práce na zahradě. Záhony klidně zryjte, ale plevel před domem plít nesmíte. A nefunkční zvonek lze úspěšné rozporovat. Už dávno neplatí, že při nemocenské musíte jen „sedět“ doma. Naopak.

Pokud vám to zdraví dovolí, můžete si klidně během tohoto času užívat i na zahradě – a to klidně s rýčem v ruce. Jen pozor na hýkání úředního šimla – někdy by vás to totiž mohlo stát nemocenskou.

Zastižení na adrese je důležité

Tak především: kontrola vás musí zastihnout u vás doma. Do tohoto se klidně počítá i zahrada. Klidně tak přijďte otevřít zamazaní od hlíny. Ovšem pokud vás ovšem mimo dobu vycházek zastihne pověřená osoba, jak plejete chodník před domem, už budete mít průšvih. Není to totiž už pobyt na adrese (chodník vám totiž nepatří). Vhodné není ani odpočívání na lavičce před panelákem apod. Pak bohužel záleží jen na blahovůli kontrolora, zda vám něco podobného uzná nebo ne. Oporu v zákoně to ale nemá. Tak na to myslete.

Foto: Pixabay

Nefunkční zvonek? Braňte se včas

Kontrola se obvykle hlásí zvoněním na domovní zvonek Ale co dělat, pokud vám nefunguje – a to klidně i kvůli počasí, o čemž by mohli vyprávět zejména obyvatelé paneláků? Vyplatí se tuto skutečnost nahlásit lékaři – a to spolu s platným telefonním číslem, na kterém jste k zastižení (nespoléhejte na to, že tuto informaci předá kontrolorovi zaměstnavatel – mnohdy ani nesmí).

Jistotou je také napsání vašeho telefonního čísla na zvonek – to však z pochopitelných důvodů mnoho lidí udělat nechce. Každopádně krytí přes lékaře by neměl být problém. A vyhledat se ho vyplatí i v případě, že kontrolu jednoduše zaspíte. Někdy totiž za to mohou léky, které berete. A pokud na to dostanete potvrzení, pak nebudete mít problém.

 

Zdroj: https://www.pravniprostor.cz/clanky/pracovni-pravo/kontroly-nemocenske-kdo-me-ne-muze-kontrolovat, https://www.idnes.cz/finance/prace-a-podnikani/pravni-poradna-nemocenska-kontroly.A170621_140211_podnikani_kho, https://www.penize.cz/ostatni/281052-pobyt-na-zahrade-na-nemocenske-mimo-vychazky-ven

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)