Řecký jogurt si snadno vyrobíte doma: za pár Kč bude lahodnější než ten z obchodu

Řecký jogurt si snadno vyrobíte doma: za pár Kč bude lahodnější než ten z obchodu. Řecký jogurt se stal i u nás hitem, a to zejména pro svou výbornou chuť a konzistenci. Navíc, doporučují jej také výživoví poradci a jiní odborníci, protože ačkoliv je tučnější, obsahuje nižší množství sacharidů a je doslova nabitý kvalitní bílkovinou.

Co je řecký jogurt

Výrobní postup pravého řeckého jogurtu se až tak zásadně neliší od postupu výroby klasických jogurtů, ale rozdíl je v tom, že u řeckého dochází k separací syrovátky. Právě díky tomu je řecký jogurt tak bohatý na bílkoviny. Pokud jde o poměr množství mléka jako základní suroviny a množství získaného řeckého jogurtu, pak ze 3 litrů mléka lze získat 1 kg řeckého jogurtu.

Pokud budete jogurt kupovat v obchodě, všímejte si dobře názvů, protože se můžete také setkat s takzvaným jogurtem řeckého typu. Rozdíl ve výrobě je zejména v tom, že se mléčné bílkoviny přidávají v sušené formě a až díky nim jogurt zhoustne. Řekové ale tento jogurt za řecký nepovažují.

Foto: Pixabay

Domácí výroba řeckého jogurtu

Nejdůležitějším krokem před výrobou jogurtu je volba správného mléka. Mělo by být kravské, s co nejvyšším obsahem tuku. Nezapomeňte také na to, že musí být pasterizované, což například mléko odebrané přímo od krávy není. Pokud chcete mít záruku toho nejkvalitnějšího mléka, kupte bio mléko. Další důležitou ingrediencí je kvalitní, pravý řecký jogurt, který si koupíte jako základ vašeho domácího. Potřebovat budete také čisté, jemné plátýnko a kuchyňský teploměr.

Postup není složitý a když ho skutečně dodržíte, budete se moct těšit z lahodného domácího řeckého jogurtu už prakticky pořád. 2 litry mléka nalejte do hrnce a zahřejte ho na 45 °C. Pomocí metličky do něj vmíchejte 3 polévkové lžíce řeckého jogurtu a směs poté přelijte do nádoby potřebné velikosti, kterou jste předtím sterilovali. Po dobu 12 hodin je zapotřebí udržet teplotu na 40 °C.

Když tato doba uplyne, nalijte obsah nádoby do plátýnka a přepasírujte jej tak, aby v plátýnku zůstalo co nejvíce hmoty a co nejméně tekutiny. Jogurt máte hotov a pokud budete chtít v jeho výrobě i nadále pokračovat, nezapomeňte si patřičné množství vždy ponechat jako základ pro další várku.

 

Zdroj: https://hradec.rozhlas.cz/farmarka-kejklickova-z-mleka-si-doma-vyrobite-jogurt-tvaroh-i-syr-dulezite-je-8794648, https://www.domacimlekar.com/362-2/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)