Kočičí zuby potřebují pravidelnou péči

Kočka

Starost o domácího mazlíčka je běh na dlouhou trať a je třeba neustále sledovat sebemenší změny. Ve chvíli, kdy zvíře projeví bolest, je už většinou pozdě. A u zubů to platí dvojnásob.

Univerzální rada neexistuje

Každá kočka je jiná. Některá prožije se zuby celý život, jiná o ně kompletně přijde už ve dvou letech, další zůstanou jen tesáky. Ze třiceti zubů, kterými se pyšní dospělé kočky, ale do pozdějšího věku jich vydrží jen málo. Nedá se přesně určit, co může nadměrné vypadávání nebo kazivost způsobovat. Je to opředeno tajemstvím a stejně záhadné jako častější projevy některých druhů nemocí u vybraných plemen. Při dodržování několika jednoduchých pravidel je ale šance na zachování kompletního chrupu přeci jen o něco vyšší.

  • Střídejte granule a vlhkou stravu (kočky potřebují zuby obrušovat a ostřit)
  • Používejte speciální kartáčky pro kočky
  • Zařaďte mořské řasy a nechte mazlíčky přežvykovat
  • Při čištění se zaměřujte na stoličky a třenové zuby

U zubů to nekončí

Drtivá většina chovatelů a majitelů koček zpozorní ve chvíli, kdy zvířeti začne zapáchat z tlamy a není možné odér utlumit speciálními přípravky, změnou stravy ani nárazovým čištěním. V ten moment už je totiž většinou pozdě a zuby a „spoj s dásněmi“ pokrývá nevzhledná vrstva zubního kamene. Akutní zánět způsobuje silné otoky a rozšiřuje se vzniklá kapsa, ve které bují další bakterie a způsobují infekce vedoucí ke tvorbě hnisu, k vředům a nadměrnému vypadávání zubů.

KočkaFoto: Pixabay

Bakterie z dutiny ústní se ale poměrně snadno dostanou do těla kočky a tam napadají životně důležité orgány. Při zanedbané péči může dojít k šelestům na srdci nebo výraznému omezení filtrační funkce ledvin. Pak už nejde jen o závažný problém se zdravím, ale i zdlouhavou léčbu s nejistými výsledky a finančně náročný zákrok.                

Ukazatel zdraví?

Je třeba připomenout, že u domácích koček, které nemají možnost jít mimo byt, je riziko vzniku zubního kamene vyšší než u těch ryze venkovních. Nemá ale cenu alarmovat veterináře hned při prvním ztraceném zoubku. Během vakcinace nebo při preventivní prohlídce, která by měla probíhat každý rok, je stav chrupu kontrolován a lékař doporučuje vhodný postup. Progres naštěstí nebývá rychlý.  Někdy jde skutečně o projevy zánětu, jindy je to přirozený proces spojený s věkem a stylem života zvířete.

Zdroje info: Protext ČTK, vimcimkrmim.cz, metropolevet.cz

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.