Pěstování mečíků: Je to snadné, jen pozor na zdravé hlízy, správné stanoviště i termín výsadby

mečíky

Pěstování mečíků není složité, když víte, jak správně na to. Poradíme vám, jak vybrat zdravé hlízy a zvolit správné místo. A kdy je ideální čas na vysazení?

Mečíky neboli gladioly dodají punc elegance exteriéru. Zkrášlí a oživí vaši zahradu. Při správné péči se odmění vznesenými květy. Však se jedná o jednu z nejatraktivnějších rostlin. Přestože mečíky symbolizují vítězství, sílu a pýchu, tak v podstatě vyžadují málo péče. Díky tomu je pěstování vhodné i pro začátečníky. Pokud dodržíte jisté zásady, tak vám pokvetou od července až do konce září.

Termín pro výsadbu mečíků

Mečíky neboli gladioly vysazujeme v době, kdy už nehrozí jarní mrazíky, tj. ideálně od dubna do konce května. Základem výsadby jsou zdravé hlízy rostliny. Jednotlivé hlízy je třeba sázet do hloubky 8 až 10 cm, a to ve vzdálenosti od sebe cca 20 až 25 cm. Při výsadbě musí špička hlízy směřovat nahoru. Po výsadbě je nezbytná zálivka. Co se týče půdy, tak byste měli vysazovat do prohřáté půdy. Studená zemina při výsadbě nesvědčí. Výsadbu provádějte postupně. Proč? Jelikož kvetení mečíků trvá v průměru 14 dní, tímto si zajistíte, že vám jednotlivé rostliny budou kvést postupně.

Volba stanoviště pro gladioly

Gladioly potřebují světlo. Co se týče půdy, tak ideální je hlubší propustná. Oproti tomu stín a zamokřená půda rostlinám nesvědčí. Mečíky vyloženě nesnáší hnojení čerstvými organickými hnojivy. Rostlina potřebuje ostatně zálivku, zejména v případě suchých dní. Výsadbu mečíků střídejte, tj. na stejné místo je vysazujte až 3 či 4 roky. Rozhodně je nedávejte na záhon, kde jste loni měli tulipány či jiné jarní cibuloviny. Tímto tak efektivně zabráníte šíření chorob i škůdců.

gladioly

Foto: Pixabay

Jak dostat gladioly pod kontrolu před největším škůdcem

Nejzávažnějším škůdcem jsou třásněnky, které způsobují škodu sáním a rovněž mohou přenášet některé virózy. Mohou přezimovat na uskladněných hlízách a jejich přemnožení může zapříčinit, že se květy mečíků vůbec nevytvoří či nerozkvetou. Prvním signálem jsou drobné žluté či světle zelené skvrny na listech a černé tečky trusu. V době před vytvořením květního stvolu je proti třásněnkám efektivní vhodný postřik doplněný o smáčedlo, jenž je třeba cca po týdnu zopakovat, a to až do rozkvětu.

Zdroj: nkz.cz, zahradkarskaporadna.cz

Náhledové foto: Pixabay