Vyrobte si domácí past na blechy. Tyto parazity odradí i pravidelný úklid

Zablešený pes

Jedním z nejčastějších psích parazitů jsou právě blechy. Nepříjemné jsou nejenom pro psa, ale také pro člověka. I jeho totiž mohou poštípat a parazitovat na něm. Zbavit se jich nemusí být vždy jednoduché. Důvodem je to, že se poměrně rychle množí. Navíc je třeba blechy likvidovat nejenom na mazlíčku samotném, ale také v jejich pelíšku, koberci a čalounění. Ne všechny přípravky pokryjí všechny vývojová stádia blechy – a tak se například z nakladených vajíček mohou časem vylíhnout nové blechy. A problém se opakuje.

Odstraňte blechy ze zahrady

Klíčem k odstranění problému s blechami je nedat jim příležitost mazlíčka napadnout. Jedním ze způsobů, jak to dokázat, je odstranit blechy ze svého dvorku. Milují zejména vlhké podmínky, takže tady je najdete nejčastěji. Zde jsou hlavní způsoby, jak pro ně připravit nepřátelské prostředí:

  • Pravidelná údržba a úklid. Sekání trávníku a jeho shrabávání je důležitou prevencí. Blechy se rády schovávají ve vysoké trávě. Pokud už máte na pozemku blechy, posekanou trávu zabalte do pytle a vyhoďte. Pravidelně odklízejte odumřelé listy a větvičky.
  • Zemědělské vápno použité na vlhkých a travnatých plochách působí jako prevence blech.
  • Na suchých, písčitých nebo neplodných plochách umístěte černý plast. Zde bude pro blechy příliš horko.
  • Křemelina zlikviduje už existující blechy.
  • Na místech, kde váš pes rád lehá, můžete rozložit kousky cedrového dřeva – jeho zápach blechy odpuzuje.
  • Síra odpuzuje blechy a zabraňuje i jejich líhnutí.
  • Pomůže i pěstování takových rostlin, jako je rozmarýn, máta peprná, citronová tráva, levandule.
Blechy
Foto: Unsplash

 Vytvořte si vlastní pasti na blechy

Připravte si mělkou misku, do které nalijete trochu vody a pár kapek saponátu. Nad misku zavěste světlo, které je zdrojem tepla (je možné použít i svíčku, ale to může být nebezpečné z hlediska rizika požáru). Nechte přes noc na zamořených místech a ráno odstraňte. Vlhko, teplo a světlo bude blechy přitahovat. Ze saponátové vody se ale nedostanou a utopí se.

Domácí prášek proti blechám

Účinný je borax, který ale může být nebezpečný – zejména pro děti a malá zvířata. Problém nastává už při jeho vdechnutí. Pokud chcete být o něco opatrnější, můžete použít raději sůl. Tu je zapotřebí rozdrtit na jemný prášek. Ať už používáte borax nebo sůl, nasypte je na koberec v hojném množství. Nechte působit přes noc, nejlépe však několik dnů. Poté vysajte.

Sprej proti blechám

Další možností je vyrobit si domácí sprej proti blechám. Přiveďte hrnek vody k varu a odstavte. Do ještě horkého vložte nakrájené plátky citronu a snítky rozmarýnu. Přidejte pár kapek esenciálního oleje, který blechy odrazuje (pelargonie/geranium, citronella, cedr, rozmarýn, máta peprná, citronová tráva, levandule). Nechte odstát do druhého dne, sceďte a poté aplikujte prostřednictví láhve s rozprašovačem. Použít můžete na nábytek, čalounění, lůžkoviny a dokonce i na samotného psa.

Zdroje info:

https://dogtime.com/how-to/home-cleaning/3212-homemade-flea-treatment-for-the-house

https://www.healthline.com/health/healthy-home-guide/how-to-get-rid-of-fleas#indoor-flea-removal

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!