Chyby při pěstování bylin: Pozor na světlo, hnojení a správnou zálivku

byliny

Výhodou je, že bylinky lze pěstovat na zahradě, terase, balkonu i doma na okenním parapetu. Čím to však je, že se bylinkám nedaří? Kterých chyb se vyvarovat a na co si dát při pěstování pozor?

Není nad to, když si můžeme vypěstovat vlastní bylinky. Důvodů, proč mít doma vlastní čerstvé či sušené bylinky, je mnoho. Avšak při pěstování je třeba se vyvarovat chyb, které si mnohdy ani neuvědomujeme.

Základem je světlo a optimální teplota

Většina bylin potřebuje dostatek světla, ale pozor na přímé slunce. Tomu se rozhodně vyhněte, rovněž tak i místu, kde je průvan či prudké výkyvy teplot. V případě pěstování doma je ideální umístění na parapet na jižní stranu. Optimální teplota je v rozmezí 15 až 20 °C.

Hnojení aneb méně je více

Pokud přemýšlíte, v čem pěstovat bylinky, co je pro ně nejlepší. Vysaďte je nejlépe do speciálního substrátu určeného přímo pro bylinky. Obsahuje totiž veškeré potřebné živiny v optimálním poměru. Díky tomu nebude třeba ani hnojení.

Pozor na zálivku

Se zálivkou opatrně, jinak se s bylinkami můžete nadobro rozloučit. Přestože byliny vyžadují dostatek vláhy, tak netřeba to přehnat s množstvím vody. Jinak bylinám začnou uhnívat kořeny a postupně uhynou. Pokud chcete mít jistotu v optimální zálivce, ideálním řešením jsou samozavlažovací truhlíky a květináče, jakožto dostatečná drenáž v oblasti kořenů tak, aby se voda nemohla hromadit v blízkosti kořenů.

bylinky

Foto: Pixabay

Nejlépe je bylinám venku

Mějte na paměti, že byliny pěstované doma mají zpravidla krátkou životnost. K tomu pěstování v nádobě je jen takovou náhradou životních podmínek, které rostlina potřebuje. Proto je ideální, když hned po prvních jarních mrazících je dáte ven, alespoň na venkovní parapet.

Kdy je vhodná doba pro sklizeň

I sklizeň má svá pravidla. Aby nedošlo k porušení rostliny, tak při sklizni odstřihávejte jen vršky, které zaštípnete vždy nad listem. Díky tomu dojde k dalšímu větvení i rychlejší tvorbě nových výhonků. Tento postup sklizně je vhodný zejména u bazalky.

Zdroj: ireceptar.cz, nkz.cz

Náhledové foto: Pixabay