Bílé ananasové jahody: Odrůdy, které jsou vhodné pro pěstování venku i v nádobě

bílé jahody

Máte rádi jahody? Co tak zkusit něco nového a vypěstovat si bílé ananasové? Překvapí neobvyklou tropickou chutí i vůní. Pěstovat je lze na záhonu i v truhlíku. Jak na to?

Pokud máte rádi jahody, ale rádi byste zkusili zase něco jiného, tak vsaďte na bílé. I když na první pohled díky barvě působí jako nezralé, tak opak je pravdou. Překvapí velmi příjemnou vůní a chutí, která připomíná zralý ananas.

Jak pěstovat bílé jahody

Dá se říct, že pěstování je obdobné jako u běžných jahod, které všichni známe. Výhodou však je, že bílé jahody lze pěstovat i v nádobě. Můžete si je vypěstovat, aniž byste museli disponovat zahradou. Podstatné je dodržení podmínek pro zdárné pěstování. Jedině tak se dočkáte vlastní bohaté úrody. Jahodník potřebuje však dostatečný prostor pro kořeny. I při pěstování v nádobě je nutné dodržet vzdálenost jednotlivých sazenic cca 25 až 30 cm. Výsadba se provádí od března do května a od září až do zámrazu.

Slunce, živiny a vláha

Bílé jahody potřebují slunné a teplé stanoviště. Mezi další podmínky patří živiny a vydatná, pravidelná zálivka. Nové sazenice je třeba vysadit do humózní, dobře odvodněné a ideálně mírně kyselé půdy. Je proto třeba přimíchat do zeminy rašelinový substrát, popřípadě dobře uleželý kompost. Jen pozor na to, že jahodníky nesnáší chlór a vápno v jakékoli podobě.

Způsoby mulčování

Jako mulč je dobré nasypat na záhon 2 až 3 cm vysokou vrstvu rašeliny. Ta zabrání nadměrnému odpařování vlhkosti. Ovšem možné je mulčování i slámou či netkanou textilií. U nových sazenic je vhodné počkat s hnojením alespoň 1 měsíc po výsadbě, jinak zde hrozí riziko popálení citlivých kořenů. Hnojení je třeba ukončit ve chvíli, kdy rostliny začnou kvést, neboť přebytek dusíku podporuje spíše vývoj listů než plodů.

Pěstování v nádobě

Bílé jahody můžete pěstovat i v nádobě na balkonu či terase. Podmínky jsou v podstatě stejné, jako je tomu v případě pěstování na venkovním záhonu. Na zimu je nezbytné dobře ochránit kořenové baly před mrazy. To je možné pomocí obalení květináče jutou, netkanou textilií apod. Další možností je, že nádobu přemístíte do chladné místnosti s teplotou okolo 0 °C.

jahody

Foto: Unsplash

Vhodné odrůdy pro pěstování

V Evropě patří mezi neznámější hlavně odrůdy Alpine a Beach. U nás je možné koupit zejména odrůdy White Delight, Snow White, Fragaria Pineberry.

Zdroj: chalupari-zahradkari.cz, ceskestavby.cz

Náhledové foto: Unsplash