Fíkovníky můžete pěstovat i u nás: zde jsou ty nejlepší druhy

Fíkovník smokvoň

Fíkovníky jsou ovocné stromy, které nesou úžasné a šťavnaté ovoce. I když se původem jedná o subtropické rostliny, dnes už existují druhy, které můžeme celoročně pěstovat venku. Některé druhy jsou ale stále ještě náchylné na mráz, takže minimálně několik prvních let se vyplatí pěstovat jej v interiéru v květináči. Na zimu takové květináče umístíme do chladné a temné místnosti (například do sklepa). I druhy, které jsou mrazuvzdorné, je dobré v případě velmi nízkých teplot chránit před mrazem.

Fíkovník smokvoň (Ficus carica)

Jedná se o nejoblíbenější druh, která roste ve formě keře nebo stromu. Dosahuje výšky do 3 metrů a je mrazuvzdorná. Proto jej můžeme pěstovat celoročně venku. Původem pochází z Malé Asie – v této oblasti byl pěstován již před 5 000 lety. V současné době jej můžeme vidět zejména v oblasti Středomoří, avšak stále více zahradníků se pouští do jeho pěstování také u nás. Můžete sklízet i plody, které lze jíst čerstvé i sušené.

Fíkovník drobnolistý

Foto: Pixabay

Fíkovník drobnolistý (Ficus benjamina)

Spíše než pro ovoce se tento druh pěstuje pro svůj krásný vzhled. Používáme ji jako pokojovou květinu, která je vhodná i pro začátečníky. Nevyžaduje toho mnoho a přitom ji můžete tvarovat podobným způsobem, jako třeba bonsaj. Svůj původ má v deštných pralesích v Indonésii. Pokud se vám podaří vypěstovat ovoce, můžete jej jíst, protože je jedlé.

Fíkovník indický (Ficus benghalensis)

Tento strom můžete často vidět poblíž indických chrámů, protože hinduisté jej považují za posvátný strom. Ačkoli může dorůst výšky až 25 metrů, nese jen malé ovoce – kulovité a v průměru měřící asi 2 cm. Mají žlutou až červenou barvu. U nás tento strom pěstujeme obvykle v květináči jako pokojovou rostlinu. V tradiční indické medicíně se používá pro léčbu horečky, zánětu, ale také trávicích obtíží.

Fíkovník posvátný (Ficus religion)

I tento strom může v ideálních podmínkách dorůst úctyhodné výšky – až 25 metrů. A také on je buddhisty i hinduisty považován za strom posvátný, proto jej můžete vidět v blízkosti tamějších chrámů. Vidět jej ale můžeme také v horkých oblastech Indie, kde je vysazován podél cest, aby jeho mohutná koruna poskytla stín kolemjdoucím. I tento strom nese na svou výšku malé plody: velké 1,5 cm. Mají tmavě červenou až fialovou barvu. U nás se však pěstuje jako pokojová rostlina.

Zdroj: https://www.semena.cz/fikovnik/499-fikovnik-drobnolisty-ficus-benjamina-semena-fikovniku-4-ks-500008.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!