Jak nařízkovat růže za jedno odpoledne – úspěšnost je při správném postupu skoro 100 %

řízkování růží, řízkování růží postup, růže, Jak nařízkovat růže, Jak nařízkovat růže návod, Jak nařízkovat růže postup

Jak nařízkovat růže za jedno odpoledne – úspěšnost je při správném postupu skoro 100 %. Oblíbené růže jsou pýchou zahradníků, ale také majitelů moderních domů, kde záplavy růžových keříků zdobí příjezdové cesty, dvorky nebo garážová stání.

Růže jsou navíc ztělesněním dokonalosti a půvabu, potěší oči, ale uchvátí i nádhernou vůní (tedy většina z nich). Růžové keříky se prodávají v zahradnických centrech, zahradních školkách nebo hobbymarketech, ale ceny jsou vysoké. Přitom si můžete nařízkovat dostatek sazenic bez vysokých nákladů a za pouhých 5 dní. Nezkusíte to?

Růže – královny zahrad

Růžové keříky zdobí zahrady a zkrášlují obydlí odpradávna, podle vědců je růže stará 35 milionů let. V německém Hildesheimu dokonce roste růže, která byla zasazená roku 815. Růže byla znamením po celou historii a také ji ovlivňovala, proto se stávala symbolem v erbech evropských rodů. Moderní odrůdy růžových keřů, které známe dnes pocházejí z druhé poloviny 19. století. Růžové keříky si od té doby našly domov také u nás, nejznámějšími odrůdami u nás jsou Bonica, Goldmarie nebo Edelweiss. Nyní mohou zdobit keříky i váš domov, stačí si je nařízkovat podle jednoduchého postupu.

květina

Foto: Pixabay

Příprava řízků není složitá

Pro přípravu řízků použijte jakékoli stonky keříků včetně čerstvě řezaných růží, které zdobí vázu. Postačí, když na vybraném stonku budou 2-3 růstové pupeny. Poté stačí připravit ostrý a ideálně vydezinfikovaný nůž nebo skalpel a provést řez ve vzdálenosti 2 cm od spodního pupenu pod úhlem 45 °. Řízky vložte do nádoby s vodou řezem dolů na 2 dny. Připravte si nádobu se substrátem určeným pro růže, případně použijte dobře propustnou písčito-hlinitou a humózní zeminu. Zasaďte řízky hroty dolů do navlhčeného substrátu. Můžete přikrýt fólií a řízkům dopřejte dostatek slunečního světla.

Výsadba do zahrady

Už po několika málo dnech se objeví na stoncích rašící pupeny, v tu chvíli je možné přesadit rostliny do půdy na zahradě. Budete k tomu potřebovat kolík nebo motyčku a připravte pro sazenice dostatečně hluboké výsadbové díry a provzdušněte zeminu pískem. Zavlhčete díry roztokem manganistanu draselného (hypermangan) a řízky zasaďte, přihrňte zeminou a opět zvlhčete. Přikryjte skleněnou nádobou nebo plastovou lahví na dobu 3-4 týdnů, poté můžete odkrýt a nechat volně růst. Květy na sebe nenechají dlouho čekat.

 

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/ruze-mnozeni-pisek-30000813.html, http://www.ruze.cz/mnozeni-ruzi/mnozeni-ruzi-polovyzralymi-rizky/, https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-si-v-zahrade-mnozit-ruze-25583.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)