Jedna lžička měsíčně stačí – sušený česnek je pro rostliny jako životabudič

Čínský česnek

Jedna lžička měsíčně stačí – sušený česnek je pro rostliny jako životabudič. Česnek je všeobecně známý svou pikantní vůní a chutí a také svými neobyčejnými antivirovými, antibakteriálním a antiseptickými účinky. Tento zázrak je také bohatý na vitamíny A, B, C a také na jód, vápník a selen.

Nicméně ani tento zázrak přírody není vhodný pro všechny. Jedno jeho použití, ale není tolik známé a to je hnojení pomocí česneku.

Sušený česnek jako hnojivo

Hnojení česnekem není složité, ale dávejte pozor na to, abyste choulostivé rostliny jako fíkusy, orchideje nebo kapradiny nespálili.

Na hnojení se hodí dobře sušený česnek, jehož unikátní vlastnosti rostliny bezesporu ocení. Při jeho používání také dezinfikujete půdu od patogenů, obohatíte rostliny o mnoho biologicky aktivních látek, aminokyselin, vitamínů a minerálů. Složky česneku rostliny revitalizují a podporují jejich kvetení.

Česnek obsahuje několik účinných látek, které mu dávají jeho léčivé vlastnosti. Nejdůležitějšími látkami obsaženými v česneku jsou:

  • Allicin: Tento sloučenina je zodpovědná za typickou vůni česneku a má antimikrobiální vlastnosti, které mohou pomoci bojovat proti bakteriím, virům a plísním.

  • Selen: Česnek obsahuje také stopové množství selenu, který má antioxidantní vlastnosti a může chránit buňky před poškozením volnými radikály.

  • Organosulfidy: Tyto látky jsou také důležité a mají různé zdravotní výhody, včetně podpory imunitního systému a snižování rizika některých onemocnění.

Česnek

Náhledové foto: Pixabay

Jak hnojit česnekem

Pokud chcete své pokojové rostliny potěšit hnojivem z česneku přisypejte do každého květináče jednu čajovou lžičku sušeného česneku. A promíchejte. Česnek se bude postupně rozkládat a poskytne květinám nutné živiny.

Pro choulostivé rostliny zřeďte lžičku sušeného česneku v litru mírně teplé vody. Nechte louhovat a po třech až čtyřech hodinách jej sceďte. Roztok používejte jako zálivku do vlhké půdy ke kořenům. Tuto metodu můžete aplikovat každé dva týdny.

Česnek má údajně působit také proti sviluškám.

Sušení česneku a jak na to

Česnek můžete sušit v troubě, v sušičce nebo také při pokojové teplotě. Každý ze způsobů sušení má své klady a zápory, nicméně výsledek bude stejný. Sušený česnek.

  1. Trouba – česnek sušte při teplotě přibližně 50 °C zhruba 45 minut. Česnek je vhodné sušit na plátky, ale můžete také vcelku. Rozhodně jej čas od času promíchejte.

  2. Sušička – v elektrické sušičce je to velmi jednoduché. Sušte při nízké teplotě do 50 °C přibližně šest hodin.

  3. Při pokojové teplotě – potřebujete dostatek prostoru, protože sušení bude trvat přibližně týden. Česnek rozložte na pečící papír nebo síta a dávejte pozor na případnou plíseň nebo škůdce.

Česnek můžete uskladnit vcelku, v plátcích nebo ho rozemlít a skladovat na tmavém a suchém místě bez zbytečné vlhkosti.

Zdroje: https://chalupari-zahradkari.cz/pokojove-rostliny/pokojovky-porostou-jako-splasene-pomuze-suseny-cesnek/https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesnek_kuchy%C5%88sk%C3%BD

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)