Jak dlouho rostliny tolerují suchou půdu? Škodí méně, než mokrá půda

Sucho

Aby rostliny správně rostly, vyžadují mimo světlo také dostatečnou vlhkost. Kolik vlhkosti – to samozřejmě záleží na druhu rostliny. Stejně tak odolnost každé rostliny vůči suchu je jiná. A pravdou je také to, že starší zavedené rostliny jsou vůči suchu odolnější, než mladé, nově vysazené. Naprostá většina rostlin ale vyžaduje udržování vlhké půdy. Pozor – ne mokré! Mezi vlhkostí a mokrostí je obrovský rozdíl.

Vlhká půda pro rostliny

Pokud je půda vlhká, dodá kořenům vláhu, kterou potřebují pro správný růst. Pokud je půda přemokřená, kořeny nemají přístup ke vzduchu a hnijí. Suchá půda sice umožňuje přístup ke vzduchu, ale rostliny nedostávají základní potřebu. Pokud je půda suchá krátkodobě, je to menší problém, než když je rostlina stejně dlouhou dobu přelitá. Rostliny, které jsou delší dobu v suché půdě, jsou náchylnější k chorobám.

Suchá půda

Foto: Pixabay

Dlouhá doba v suché půdě

Půda může být suchá a rostliny v ní mohou stále růst. Mnoho faktorů ovlivňuje to, jak dlouho může půda zůstat suchá pro zdravé rostliny. Je jasné, že rostliny, které v přírodě rostou v oblastech s malým množstvím vody (okraje pouští, prérie apod.), jsou za suchou půdu dokonce rády. I ony ale potřebují čas od času zalít. Proto je třeba řídit se radami ohledně té které rostliny. Některé tolerují sucho více, jiné méně.

Klima vhodné pro rostliny

Právě klima je jedním z nejdůležitějších faktorů, pokud se bavíme o tom, jak dlouho může půda zůstat suchá a neuškodit rostlinám. Různá podnebí jsou typická různou úrovní vlhkosti v půdě. A tato vlhkost se ještě v daném podnebí může lišit v závislosti na tom, jaké je roční období. V každém podnebním pásu se může vyskytovat určitý typ rostlin.

Délka kořenů rostliny

Pokud neznáte svou rostlinu, můžete její odolnost vůči suchu odhadnout podle toho, jaké má kořeny. Rostlina s hlubokými kořeny je obvykle odolnější vůči suchu, protože její kořenový systém zasahuje hlouběji do země. Zde je více vlhkosti. Rostlina s mělkým kořenovým systémem je naopak odkázána na vláhu, která je na horní vrstvě půdy.

Ochrana rostliny, jejíž půda vyschla

Pokud odhalíte suchou půdu až v okamžiku, kdy už je opravdu suchá i do větší hloubky (nejenom vlhčí vrstva), je první pomocí rostlinu zalít. Dejte si ale pozor – nepřelévejte! Spousta zahradníků má tendence rostlinu zalít až příliš. Proto je vhodné rostlinu v květináči zalít nejprve vodou z láhve s rozprašovačem. U zahradních rostlin se využívají postřikovače nebo konve s nástavcem. Dobrý nápad je propracovat půdu tak, abyste ji provzdušnili v místech, kde je příliš tuhá. Pokud je půda nepropoustná, můžete do ní přimíchat větší části, jako jsou kamínky nebo keramzit. Pomoci může také písek přimíchaný do půdy.

Zdroje info:

https://flourishingplants.com/how-to-keep-soil-moist/

https://www.esalq.usp.br/lepse/imgs/conteudo_thumb/Why-do-plants-need-water.pdf

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!