Starček: Návod, jak pěstovat tuto krásnou pokojovou rostlinu

Starček

Starček (Senecio rowleyanus) je sukulent, takže bychom mu měly dopřát spoustu slunce, ale málo vody. Avšak starček je tak trochu výjimka. Spíše než přímé sluneční světlo mu svědčí světlo nepřímé – ale ve velkém množství. Obzvláště mladé rostliny, které ještě nejsou převislé, příliš ostré slunce nepříliš dobře snášejí. Příliš málo světla je také nebezpečné, protože způsobuje, že se rostlina příliš roztahuje, smršťuje listy a vytváří celkově slabší formu.

Zálivka

Na jedné straně je škodlivé hojné zalévání, na straně druhé spousta lidí vodou příliš šetří a rostlina jí má zase nedostatek. Substrát by měl před dalším zaléváním dobře zaschnout. Krátkodobá sucha starček toleruje, nicméně příliš mnoho vody nesnese. Tyto rostliny, i když pocházejí ze suchých oblastí, vyžadují vlhký vzduch a zároveň suchý substrát. Časté zalévání jim může ublížit, ale kropení listů od jara do podzimu fungují skvěle. Při zalévání je také třeba mít na paměti, že dospělé, přerostlé a dlouhé rostliny potřebují méně vody než mladší rostliny.

Starček

Starček: Foto Salicyna https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Senecio_rowleyanus_2019-12-13_5983.jpg

Péče o starček v zimě

Ústřední topení znamená sušší vzduch. Sférické listy rostliny mohou vysychat. V této situaci zalévání nepomůže a může dokonce ublížit. Rostliny by měly být umístěny na čistém místě, daleko od radiátorů a substrát by měl být udržován velmi mírně vlhký, zatímco listy byste měli i nadále kropit. Kromě toho můžete do blízkosti rostliny umístit zvlhčovač vzduchu. V zimě je zalévání omezené, substrát však nesmí úplně vyschnout. Nejlepší je umístit rostlinu na nejviditelnější místo při teplotě 13 – 16 °C a omezit zálivku na nezbytné minimum.

Starček a vhodný substrát

Senecio rowleyanus vyžaduje velmi propustný substrát. Tuto rostlinu lze vysadit do připravené půdy pro sukulenty nebo do směsi univerzální půdy s hrubým pískem, vermikulitem a jemným štěrkem. Během vegetačního období je dobré rostlině dopřát tekuté hnojivo pro sukulenty jednou za dva týdny. S nástupem podzimu hnojení zcela omezíme.

Rozmnožení rostliny

Množení rostliny je velmi snadné. Její dlouhé výhonky je potřeba čas od času prořezat, aby rostlina měla hustý tvar. Tyto odřezané části je možné použít k zakořenění nových rostlin. Stejným způsobem zachráníme umírající rostliny. I poté, co uděláme zásadní chyby v kultivaci, například po přelití, použití špatného substrátu nebo když rostlina začne hnít, stále existuje šance, že z ní vypěstujeme novou rostlinu. Výhonek by měl být alespoň 10 cm a měl by být zdravý. V závislosti na šířce květináče lze použít dva až pět výhonků. Výhonky se stočí, ale listy by se neměly překrývat – také byste neměly mezi výhonky ponechávat příliš mnoho prostoru. Každých několik dní posypte zakořeněné výhonky, aby byl substrát stále mírně vlhký, a udržujte jej na stinném místě mimo přímé sluneční světlo. Potrvá několik týdnů, než zakoření.

Starček: Náhledové foto Flickr user Forest and Kim Starr https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Senecio_rowleyanus_leaves.jpg

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!