Rostliny, které v zimě pomáhají čistit vzduch

Kapradiny

Některé pokojové rostliny si pořizujeme, protože se nám líbí nebo protože dokážou vyplnit problémové prostory v našem interiéru (stín, hluchá místa apod.). Existují ale také rostliny, které nám mohou nabídnout něco navíc, co ostatní rostliny nemají. Některé rostliny například nesou plody, jiné mohou čistit vzduch. A právě vzduch v našich místnostech v zimě je většinou příliš suchý a může způsobovat respirační obtíže. Některé rostliny nejenže zvlhčují vzduch, ale také jej čistí od toxických látek.

Kapradiny

Kapradiny jsou odolné rostliny, které by měly být součástí každého interiéru. Jsou vhodné i do extrémních podmínek, jako jsou například vlhké koupelny. Vzduch čistí od smogu a formaldehydu, který vypouštějí auta (výfukové plyny). To je také důvod, proč by neměla chybět hlavně v městských bytech nebo těch, které jsou poblíž rušných cest. Nesvědčí jí přímé světlo, bude vám vděčná za stinné prostory nebo místa, která jsou dál od okna. Zalévejte tak, aby půda byla pořád vlhká, nikoli však podmáčená. Ke hnojení můžete použít lógr z kávy. Listy kapradiny je vhodné často mlžit vodou.

Aloe

Různé druhy aloe, včetně proslulé aloe vera, se mohou pochlubit svým přitažlivým vzhledem. Nevyžadují častou zálivku, takže se hodí i pro línější zahradníky. Aloe vera můžete použít na přípravu domácí kosmetiky. Využít je ale můžete také jako čistič vzduchu – absorbuje formaldehyd ve vzduchu, podobně jako kapradiny. Výhodou aloe je to, že je to velice nenáročná rostlina, vhodná i pro začátečníky. Má ráda světlo, ale ne přímo sluneční paprsky.

Aloe

Foto: Pixabay

Břečťan

Břečťan nemusí být jen zahradní rostlinou. Pěstovat jej můžete i jako pokojovou rostlinu. Její předností je to, že dobře vypadá, rychle se šíří a je nenáročná na péči. Břečťan čistí vzduch od jedovatých látek. Některé druhy však mohou být jedovaté, proto je dobré tuto rostlinu uchovávat mimo dosah dětí či domácích mazlíčků. Základem péče o břečťan je udržování vlhké půdy.

Břečťan

Foto: Pixabay

Dracaena

Také tato rostlina je nenáročná na péči, přitom vzhledově je velice zajímavá: dlouhé stonky jsou na vrcholu ozdobeny rozčepýřeným chocholem dlouhých listů. Některé druhy mohou dosáhnout až dvou metrů na výšku. Dracaena si hravě poradí s formaldehydem, ale i benzenem a xylenem. Její vzrůst můžeme omezit tím, že jí dopřejeme omezenou velikost květináče. Také tato rostlina má ráda neustále vlhkou půdu.

Dracena

Foto: Pixabay

Chamaedorea

Tato rostlina se podobá palmám. Čistí vzduch od jedovatých látek, jako je trichloretylen, formaldehyd, benzen, xyleny a oxid uhelnatý. Aby se rostlině dobře dařilo, je zapotřebí ji pravidelně zalévat a nevystavovat ji přímému slunečnímu záření.

Chamaedorea

Foto: Pixabay

Zdroj: https://porady.interia.pl/dom-i-ogrod/news-rosliny-ktore-pomoga-oczyscic-powietrze-w-zimie,nId,5648705

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!