Krásná a exotická guzmánie je vhodná i pro začátečníky. Pozor však na častou chybu, díky níž ji většina lidí rychle zničí

Guzmánie

Rod guzmánie obsahuje více než sto druhů. Pocházejí převážně z Jižní a Střední Ameriky, ale také z Floridy či oblasti Karibiku. Nejznámější a také nejprodávanější je Guzmania lingulata. Ta jako pokojovka zaujme v každém interiéru.

Může být vysazena jako solitér, ale ještě působivěji vypadá výsadba několika rostlin pohromadě. Substrát by měl být rašelinový. Vyhovuje jí světlé stanoviště, ale ne přímé slunce. Je třeba si však uvědomit, že jde o tropickou rostlinu, která potřebuje vyšší teplotu.

Jak pěstovat guzmánii

I v zimním období je pro ni potřebná teplota okolo 18 až 22 ° C. Běžně prodávané druhy guzmánií bývají již dostatečně odolné a pokojové podmínky zvládají dobře i přes nižší vlhkosti vzduchu. Je však vhodné, abyste jim občas dopřáli rosení listů, které také zabrání usycháním konečků listů.

Přestože rostlině vyhovuje rosení, je třeba ji zalévat opatrně. Guzmánie nemá ráda přelití ani přespříliš mokrý substrát. Ideální je zálivka měkkou odstátou vodou.

Foto: Pixabay

Nejčastější chyba při pěstování guzmánie

Vyvarujte se časté chybě. A jaká to je? Když si zakoupíte guzmánii, většinou je právě rozkvetlá. Avšak po odkvětu její listová růžice uhyne. Mnoho lidí si myslí, že je to konec pro celou rostlinu a v té době putuje kdysi krásná guzmánie do odpadkového koše. Je to však velká chyba, protože i když listová růžice hyne, nahradí ji dceřiná nová rostlina, která v té době už vyrůstá, i když mnohdy bývá ještě příliš malá na to, abyste si jí všimli.

Pěstování guzmánie proto vyžaduje trpělivost. Budete se muset mířit s tím, že ne vždy bude tak dekorativní, jak byste asi chtěli. Ovšem později se vám bohatě odvděčí. To nám věřte.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.receptyprimanapadu.cz/interier/bromelie-a-tilandsie-vyzaduji-specifickou-peci-vite-jak-jim-vyhovet/

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)