Rosolovka řasotvará: zvláštní léčivá houba z Číny

Rosolovka řasotvará

Svojí podobou připomíná želatinu, i proto se jí často přezdívá sněhové ucho či medúza. Rosolovka ale neupoutá jenom svým zvláštním charakterem. Neméně důležitá je i její výživová hodnota, obsahuje totiž vysoké množství polysacharidů, vlákniny, minerálů a stopových prvků.

Jak poznat rosolovku

Pravlastí rosolovky řasotvaré je Asie, konkrétně Čína, ale v současnosti se s ní můžete setkat i v Austrálii či Americe. Roste na odumřelých větvích listnáčů a nejvíce se jí daří v tropických a subtropických podmínkách. Dnes se také pěstuje, a to buď na špalcích, ale stále častěji také v sypkém substrátu. Houbu tvoří průhledné či lehce nažloutlé želatinové lístky kapraďovitého tvaru vyznačující se křehkými okraji. Dá se říct, že se dosti podobá mořským řasám, i proto získala přídomek řasotvará.  Vlastně jde o kvasinku, parazita vyskytujícího se ve slizovité podobě do chvíle, než narazí na správného hostitele. Teprve potom získá popisovanou podobu. Latinský název rosolovky zní Tremella fuciformis.

Původ v čínské medicíně

Její příznivé účinky na lidské zdraví už jsou známy už téměř 2000 let, vlastně poprvé byla popsána v čínském herbáři Shen Noug Pen Ts’ao Jin pocházejícím z přelomu letopočtu. Její pravděpodobně nejslavnější uživatelkou v historii se stala dáma jménem Yang, konkubína čínského císaře Süan-cunga z dynastie Tchang. Tato žena žila v 8. století a houbu užívala na svoji pleť. Rosolovka řasotvará kromě jiného příznivě ovlivňuje nejenom kvalitu pokožky, ale také vlasů a nehtů.

Podpoří imunitu a působí jako prevence proti rakovině

Velmi důležité pro její léčivé působení jsou ale především obsažené polysacharidy heteroglykany a betaglukany, které příznivě ovlivňují imunitní systém člověka. Zároveň působí protizánětlivě a proti alergiím. Dále v rosolovce najdete uronové kyseliny, monosacharid manózu a také triterpenoidy, a to lanosterol a lupeol. Z dalších látek musíme jmenovat vitamíny skupiny B a vitamín D, z minerálů železo, draslík, sodík či vápník. Některé studie zkoumaly i protirakovinné účinky této houby a ukazuje se, že i zde má velký význam právě díky tomu, že napomáhá imunitě, a tedy bojuje proti růstu nádorových buněk, zároveň zastavuje jejich výživu. V neposlední řadě houba podporuje i trávicí systém, zejména peristaltiku střev.

Zklidní kašel i sníží cholesterol

Užitečná je i při chorobách dýchacích cest, pomáhá při nachlazení, bronchitidě a zánětech horních cest dýchacích. Uvádí se, že má kladný vliv i při léčbě tuberkulózy.  Má totiž velmi pozitivní efekt na zvlhčování sliznic dýchacích cest. Proto je dobrým pomocníkem, trpí-li někdo suchým kašlem, který dokáže tlumit, a hlavně zklidňuje škrábání v krku a nose. Zvlhčující efekt rosolovky se projevuje kladně i u trávicího systému. Působí uklidňujícím efektem při bušení srdce a také snižuje krevní tlak. Čínská tradiční medicína ji využívá i pro dosažení optimální hmotnosti a posílení kostí, japonská tradiční medicína zase upozorňuje na její působení proti tvorbě aterosklerotických plátů v cévách a na snižování špatného LDL cholesterolu.

Důležitá součást kosmetických přípravků

Schopností rosolovky využívá i dnešní kosmetický průmysl, houba totiž obsahuje polysacharid schopný absorbovat až 500krát více vody, než je jeho objem, což je mnohem více než dnes v kosmetice často skloňovaná kyselina hyaluronová. Proto se stává rosolovka součástí micelárních vod, čistících pěn, krémů nebo make-upů.

Rosolovka řasotvará

Foto: Superionherbs.cz

Delikatesa v asijské kuchyni

Využití rosolovky řasotvaré ale léčitelstvím a kosmetickým průmyslem zdaleka nekončí. Stává se i vynikající delikatesou, kterou oceňuje hlavně čínská a japonská kuchyně. Můžete si ji vyzkoušet i vy. Výborná je ve velmi jednoduché úpravě, a sice osmažená na másle. Vyznačuje se jemnou a chutí, je lehce křupavá a použít ji můžete třeba do smažených vajíček. Je velmi výživná. Číňané se ji nebojí využívat i na dezerty díky její želatinové struktuře. Uplatnění nachází třeba ve zmrzlině a nápojích, je součástí oblíbené polévky luk mei, zkrátka nabízí při vaření velmi široké využití.

Budete-li k vaření využívat sušenou rosolovku, omyjte ji a poté nechte asi 15 minut ponořenou ve studené vodě. Nabude její objem, dostane znovu svůj želatinový kapraďovitý tvar. Obsahuje velmi málo kalorií a tuků, jedná se o nízkoenergetickou potravinu, i proto je nedílnou součástí zdravé výživy a můžete ji jíst i při dietách. Zároveň je velmi lehká do žaludku, nijak nezatěžuje trávicí ústrojí.

Jak užívat rosolovku

Jak rosolovku řasotvarou konzumovat? Jak jsme již zmínili, můžete nechat nabobtnat sušenou plodnici, to se týká především kuchyňského využití. Z léčebného pohledu ale má mnohem větší sílu působení extrakt z rosolovky, a to nejlépe ten, který obsahuje alespoň 40 % prospěšných polysacharidů.  Díky extraktu získáte maximum léčivých látek. Většinou se užívají 1-2 kapsle s extraktem, ale dávkování se může podle potřeby zvýšit. Uvádí se rovněž, že by se denní dávkování houby nemělo pohybovat výše než 1000–2000 mg. Nejsou ovšem známy žádné negativní účinky spojené s konzumací rosolovky. Vyhnout by se jí ale měly těhotné a kojící ženy.

Náhledové foto: Superionherbs.cz

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.