Psí otravy jsou zcela všude, jak se jich vyvarovat

Pes

Určitě byste neměli přehlížet otravy u psů. Pravdou je, že jsou častější a častější. Překvapivě i v koupání v rybníku. Často o otravách slýcháváme jak v médiích, tak u pejskařů. Je dost možné, že to někdo z vás zažil. Žádný zážitek, a to jak v životě psa, tak i člověka. Otrava většinou nastane potom, co váš mazlíček sní potravu. A to takovou, která není určená pro něj, přesněji pro jeho zažívání. Kupříkladu sní čokoládu, nebo třeba avokádo, či jed na hubení hlodavců. Občas dokonce otrava nastane řekněme z nastražených návnad.

Bohužel je otrav u pejsků až neobvykle moc. Většinou u psů vidíme otravy metaldehydem, což je jed na slimáky, dále také rodenticidy, tedy jedy na hlodavce, případně fridexem. Někdy může otravu způsobit i toxiny, které jsou ve zkažené vodě, či jídle. Jde kupříkladu o toxiny bakterií, což je butolotoxin, či plesnivé krmivo. Méně obvyklé otravy jsou avokádem nebo třeba čokoládou. Opravdu velká spousta lidí podceňuje čokoládu. Ale pejsek malého plemene může po tom, co požije čokoládu a to vysokoprocentní, klidně i zemřít. Další z nebezpečných jídel je například avokádo. Hlavně jeho dužina. A to protože obsahuje látku jménem persin. Ta může způsobit jak průjem, tak i zvracení.

Pes

Zdroj obrázku Pixabay.com

Měli byste si dát pozor na letní koupání?

Je pravdou, že většina psů vodu miluje. Ovšem si v letních měsících dejte pozor. Spousta psů se ráda koupe v rybnících či tůních. A zde na ně číhá riziko otravy sinicemi. Proto jsou na koupání nejlepší čisté řeky nebo přehrady. Dále si dejte velký pozor na koupání v moři. Slaná voda může způsobit zažívací potíže. 

Je zvracení prvotním příznakem?

Pokud nastane u psa otrava, skoro pokaždé se rychle zhorší jeho zdravotní stav. Nejčastější příznaky bývají většinou úporné zvracení, dále apatie, slabost a velké nechuť k jídlu. U otravy rodenticidy jde vypozorovat krev ve stolici, nebo krvácení z tělních otvorů.

Pes

Zdroj obrázku Pixabay.com

Pomoct vám může peroxid vodíku

Pokud zjistíte, že váš pes pozřel nějaký jed, je nutné u vašeho mazlíčka vyvolat zvracení, a to nejlépe do půl hodiny od doby pozření. Určitě vám v tom pomůže peroxid vodíku podávaný po lžičkách. Nebo třeba hořčice naředěná vodou. Po tom, co se váš mazlíček vyzvrací, byste určitě měli vyhledat veterináře. Dále pejsek většinou dostane infuzi, která propláchne jeho organismus, a tím rychleji vyloučí toxiny z těla. Pokud se váš mazlíček otráví rodenticidy, podávají se mu vysoké dávky vitaminu K., které by si majitel pejska určitě neměl ordinovat bez konzultace s veterinářem. Potom se využívají ještě speciální gely. Ty na sebe navazují toxiny, jež pronikly do střeva. Jestliže se otrava zachytí včas a hodně jedu váš mazlíček vyzvrací, prognóza bývá velice dobrá. Pokud se ale otrava zachytí, když se u vašeho mazlíčka objeví klinické příznaky nebo třeba změna stavu, může klidně i uhynout. Nebo může mít doživotní zdravotní komplikace.  

Měli byste po otravě podávat probiotika

Nejčastější následky otravy u psů bývají postižení ledvin a jater. Může mít také velmi citlivé trávení většinou doživotně. Z toho důvodu by měl pejsek být opatrný na své trávení. Proto by bylo dobré přejít na kvalitní krmivo, které bude lehce vstřebatelné, dále také méně tučné. A nebudou v něm konzervanty a chemie. Nejlepší je po otravě dávat pejskovi probiotika, dík  nimž by se mělo trávení a imunita pejska co nejdříve vrátit do normálu.

Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.