Vyklíčená semínka můžete chránit těmito způsoby

Klíčení rostlin

Semínko, které sotva vyklíčilo, je velice jemné. Klíčení samotných semen patří mezi nejrizikovější část celého života rostliny. Určité způsoby ochrany jsou u semínek již tehdy, kdy si je zakoupíme. Některá například mohou být namořena určitými roztoky, které je mají ochránit zejména před houbovými chorobami. Tímto ale celá ochrana semínek nekončí. A protože semínka potřebují opravdu hodně síly, pojďme si říct, co všechno můžeme v nadcházející sezoně zkusit pro jejich ochranu.

Namoření semen

Na začátek ještě rozvedeme již zmíněné namoření semen. Samotné moření znamená, že povrch semínka pokryjeme. Čím? K moření můžeme použít roztoky, které jsou dostupné v zahradnických potřebách (typicky si sami moříme například česnek). Ale některá semínka již lze koupit namořená, což pro nás může být výhoda. Protože správně namořené semínko je odolnější vůči infekci a jeho růst je vyrovnaný a přesto rychlý. Většina semen, které koupíte, již namořená jsou. Moření má dvě zásadní nevýhody:

  • Pokud bychom chtěli mořit jiná semínka, než je například česnek, který tradičně moříme sami, museli bychom koupit opravdu velká balení.
  • Avšak namořit si semínka v domácích podmínkách se nám téměř nikdy nepodaří zcela správně. A tím se účinnost moření snižuje.

Klíčení rostlin

Klíčení: Zdroj obrázku Pixabay.com

Peletování semen

Opět se jedná o způsob úpravy semen, zejména těch drobných. Čím menší je semínko, tím problematičtější může být jeho výsev (typicky například petúnie nebo begónie). Proto se drobná semínka dají do rotujícího bubnu – v něm se obalí speciální hmotou na bázi kaolínu. Namísto drobného semínka tak budete mít k dispozici malou kuličku, kterou ale bude mnohem snadnější vyset. Těmto malým kuličkám se říká pelety, celý proces se nazývá peletování. Někdy je součástí peletování také přidání látky, která ochrání klíčící semínko podobně, jako je tomu u moření. Takto vytvořený obal kolem semínka snadno při klíčení praskne nebo se rozpustí. V růstu rostlinu vůbec neomezuje. Je však potřeba je více zalévat – vlhkost je u pelet velmi důležitá.

POLYVERSUM – Pythium oligandrum

Jedná se snad o jedinou techniku namoření semen, která se dá zvládnout také v domácích podmínkách. Pythium oligandrum je užitečná houba, z patogenní houby (či jiného hostitele) čerpá potřebné látky pro svou výživu. Pokud jsou semínka namořena tímto preparátem, znamená to, že se zvyšuje jejich příjem živin. Taktéž se zvýší klíčivost semen, vzrostlé semenáčky jsou zdravé a pevné. Moření provádíme jednoduše tak, že osivo smícháme s přípravkem – nepřilévá se voda, vše probíhá za sucha. Pythium oligandrum je možné aplikovat také zálivkou ihned po vysetí nenamořených semen.

Klíčení: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!