Katrán, větevnatá kapusta a další zapomenuté poklady

Je až neuvěřitelné, kolik úžasných druhů donedávna osvědčené zeleniny z našich zahrad zmizelo! Mnohdy ani netušíme, o co vše se nevědomky připravujeme. Naši předci koneckonců měli „čich“ na druhy, které porostou téměř bez jejich zásahu, a přitom chutnají skvěle.

Takovými příklady jsou například katrán přímořský (Crambe maritima), kapusta větevnatá (Brassica oleracea var. Ramosa) nebo cibule zimní (Allium fistulosum). Ovšem zatímco poslední jmenovaná zažívá na našich záhonech skutečnou renesanci, katrán nebo větevnatá kapusta na svou příležitost teprve čekají.

Katrán přímořský (Crambe maritima) bude prospívat i na písčité půdě

Divoce roste na pobřeží Baltského a Severního moře, ale také u Atlantiku nebo v písečných dunách okolo Černého moře. Jde o skvělou zimní zeleninu, ovšem v našich podmínkách se shání poněkud obtížněji. Ze semínek totiž vzchází špatně, mnohem lépe se rozmnožuje prostřednictvím kořenových řízků. Opatříte si ho tedy jedině tak, že se ve svém okolí seznámíte s jiným zahrádkářem, který ho pěstuje, případně zapátráte na internetu. V obchodech bývá k vidění opravdu zřídka.

 

Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

A co vám katrán přímořský nabídne? Báječně šťavnaté listy už od druhého roku pěstování, které lze (v případě plné zralosti rostliny) i bělit – podobně jako třeba čekanku. Skvěle se hodí do salátů, ale i pro krátkou tepelnou úpravu třeba do zeleninových směsí.

Kapusta větevnatá (Brassica oleracea var. Ramosa) je vhodná k celoročnímu sklízení

Jakmile se vám jednou na záhonku usadí, už nikdy ho neopustí. Líbit se jí bude zejména na dobře zásobeném kompostu. Tady bez potíží přežije i zimní mrazy, a přitom vám umožní sklizeň svých listů i pod sněhem. Používá se stejně jako běžná kapusta. A o jejím shánějí platí totéž jako o katránu – jen s výsevem ze semínek pochodíte podstatně lépe.

Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *