Předseda Svazu chovatelů prasat: Snižování stavů je reálné

Prase

Chovy tuzemských prasat procházejí velmi nepříjemným obdobím. Situace se dostává do krajností. V podstatě se jedná o dvě velké překážky. Tu první představuje minimalizace výkupních cen prasat a tu druhou potíže při stavbě nových stájí pro tato hospodářská zvířata. Obyvatelé obcí se obávají velkého zápachu. Předseda Svazu chovatelů Josef Luka přitom hovoří úplně jinak. Jak to tedy vlastně s chovem prasat je a bude?

Jsme z hlediska vepřového masa soběstační?

Josef Luka pro Právo řekl, že soběstačnost v tomto ohledu neustále klesá. Když jsme vstupovali do EU, prakticky nikdo si nemyslel, že polovinu naší spotřeby bude činit importované maso ze zahraničí. Realita je bohužel velmi smutná. Nízkým cenám ze zahraničních chovů nejsme schopni konkurovat. Aktuálně už zhruba 15 měsíců prodávají zemědělci maso za ceny, které nejsou schopny pokrýt výrobní náklady. Takovýto byznys nelze dlouhodobě udržet.

Naši chovatelé jsou přitom špičkoví

Svědčí o tom především vynikající užitkovost samotných prasat. Zapomenout nelze ani na minimální využití antibiotik při chovu. Ve Španělsku, Německu či Polsku jsou na tom z tohoto hlediska mnohem hůře. A dopravní vzdálenost? Uhlíková stopa našeho masa je pochopitelně mnohem nižší. Navíc se zvýšily ceny nákladů. To chovatelům rozhodně nepřidá, naopak je to může dovést až k existenčním starostem.

PrasataFoto: Pixabay

Podniky snižují stavy

Nepochybně, Luka hovořil o tom, že se stavy plíživě snižují. Podniky, kde se standardně chová okolo 300 prasnic, už chovají pouze 200 a podobně. Ekonomická situace se spíše zhoršuje, a tak to vypadá, že se stavy zvířat budou nadále snižovat.

Omezování spotřeby masa a alternativy dle EU

Vcelku nahlas se hovořilo o tom, že má Evropské unie v plánu podporovat alternativní varianty, a omezit tak spotřebu masa. Pro Luku je nepochopitelné, že ochránci přírody míří svými zbraněmi právě na zemědělství. V alternativách masa žádné velké výhody nespatřuje. I pro rostlinou výrobu je zapotřebí, aby došlo k zachování rovnováhy. Bez živočišné výroby se jen tak neobejdeme. Rozhodně jde o lepší věc než výrobu cokoli umělého.

Zdroj info: http://www.akcr.cz/data_ak/21/a/Pravo211016.pdf

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.