Přilákejte užitečná zvířata na svou zahradu

Ježek

Pravdou je, že některá zvířata ve své zahradě nechcete, protože vám mohou způsobit značné škody. Na druhou stranu ale existují také živočichové, kteří mohou být velmi prospěšní. Vyplatí se je mít v zahradě. Postarají se o sebe v podstatě sami a ještě vám přinesou celou řadu výhod. Tak například ochrání naše rostliny před nebezpečnými škůdci. Co ale dělat, abychom tato zvířata do své zahrady nalákali? Stačí k tomu zavést několik málo opatření, která změní vaši zahradu pro dokonalé místo k žití těchto živočichů.

Přínosy užitečných zvířat

Jejich hlavním úkolem není, aby nám dělali prospěch. Tato zvířata se snaží prostě přežít – ve své snaze jsou ale velmi užitečná také pro nás. Tak například konzumují celou řadu škůdců, hmyzu, hlemýžďů a slimáků. Tím nám mohou značně usnadnit práci. Řadíme je mezi ekologické způsoby, což o některých chemikáliích, které jsou dostupné v zahradnických centrem, bohužel říci nemůžeme. A tak život užitečných zvířat na naší zahradě může ušetřit také naše peníze.

Beruška

Foto: Pixabay

Plazi a obojživelníci

Žáby a ropuchy si rády pochutnávají na hlemýždích, larvách i broucích. Dopřejí si také mouchy a komáry, kteří nás značně obtěžují. K jejich životu je ale zapotřebí mokro a k reprodukci také vodní nádrže. Pokud je tedy chcete přilákat, měli byste do své zahrady instalovat malé rybníky nebo podobné stojaté vodní plochy. Obojživelníci se vyhýbají suchým a skalnatým místům. Vyhovuje jim tedy poměrně hustá vlhká vegetace. Dokonalým úkrytem jsou hromady kamenů nebo dřeva. V případě oplocené zahrady je dobré ji zpřístupnit – aby plazi mohli do i ze zahrady. Instalujte na spodní část plodu trubku, kterou budou smět procházet.

Ještěrky

Ačkoli ještěrku řadíme do skupiny plazů a obojživelníků, mají o trochu jiné požadavky na život. Oblíbená jsou u nich suchá a slunná místa. Najít je můžete také v blízkosti kompostů, které jsou pro ně přitažlivé svým teplem. Živí se šneky a některými larvami.

Savci

Ježek, který je nočním tvorem, je pro naši zahradu ideálním společníkem. Přes den nás jeho přítomnost nebude rušit. Pochutnává si na hlemýždích, larvách, broucích nebo dokonce malých hlodavcích. Pro svůj úkryt přes den potřebuje dostatečný klid. V odlehlém místě zahrady, kde se příliš nepohybujete, nechte hromadu větví nebo dokonce dřevěnou krabici. Tato místa ježci rádi obývají. Přilákat je můžete také na potravu, například na kočičí nebo psí konzervy či maso, které jim najemno nakrájíte. Důležitý je také přístup k vodě – ideální je malý rybník nebo napáječka.

Užitečný hmyz

Berušky jsou velice silnou zbraní v boji proti mšicím. Prospěšná jsou také zlatoočka, jejíž larvy mohou sníst za dva týdny svého vývoje až 300 mšic. Aby se jim na vaší zahradě dobře dařilo je dobré nepřehánět to s chemickými postřiky. Pořiďte jim speciální hmyzí dům.

Zdroj: https://porady.interia.pl/ogrody/news-jak-przyciagnac-do-ogrodu-pozyteczne-zwierzeta,nId,4914132

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!