Právě teď je ideální doba pro odstranění lišejníků z ovocných stromů. Skvěle vám pomůže obyčejná jedlá soda

Lišejník

Právě teď je ideální doba pro odstranění lišejníků z ovocných stromů. Skvěle vám pomůže obyčejná jedlá soda. I když lišejníky samy o sobě stromům přímo neškodí, jejich silné vrstvy mohou bránit životně důležité výměně vzduchu skrze kůru stromu. Kromě toho dokážou také zakrýt rané příznaky onemocnění stromů nebo poškození kůry, což ztěžuje péči o sad jako takovou.

Strategie boje proti lišejníkům

Pravidelné prořezávání a bílení stromů patří tradiční metody, které mohou snížit pravděpodobnost opětovného napadení lišejníkem. Zejména bílení mění pH na povrchu stromu, díky čemuž jim jeho kůra neposkytne právě přívětivé prostředí pro růst. Pokud však chcete bojovat s už vzniklým problémem, pak vsaďte na jedlou sodu. Postup je následující:

  • Smíchejte 1 až 2 lžíce sody bikarbony s 1 litrem vody.
  • Použijte postřikovač nebo kartáč a nanesete směs na všechny lišejníky, které najdete. Dbejte na to, aby byly pokryty maximálně rovnoměrně.
  • Nechte směs působit alespoň 24 hodin.
  • Po uplynutí 24 hodin opláchněte stromy čistou vodou, abyste odstranili soda bikarbonu a mrtvé lišejníky.

Zbytek lišejníků pak oškrábejte kartáčem. Měli byste použít kartáč s měkkými štětinami, aby nedošlo k poškození kůry stromu. Postupujte opatrně a snažte se nepoškodit kůru. Po odstranění lišejníků se ujistěte, že strom je v dobrém stavu. Pokud došlo k poškození kůry nebo stromu, pak vzniklé rány ošetřete. Jako finální krok pak doporučujeme klasické bělení, které pomůže narušenou kůru stromu ochránit před vnějšími vlivy.

Mechy a lišejníky

Foto: Pixabay

Jak zabránit výskytu lišejníku na stromech

  • Pravidelně odstraňujte mrtvé větve.
  • Zajistěte, aby stromy měly dostatek vzduchu a slunečního světla (v případě potřeby prostříhejte koruny).
  • Ujistěte se, že stromy mají kolem sebe dostatečný prostor, aby mohl vzduch proudit a snižovat tak vlhkost na povrchu stromů. Lišejník totiž preferuje především vlhké prostředí, jinde se mu tolik nedaří.
  • V případě silného výskytu lišejníku můžete použít fungicidy. Doporučujeme však konzultovat s odborníkem nebo arboristou, neboť nesprávné použití může stromy poškodit.

Proč vlastně lišejníky odstraňovat

Kromě praktických aspektů odstraňování lišejníků hraje roli i zachování estetického vzhledu ovocných stromů. Dobře udržovaný ovocný sad nebo zahrada jsou nejen příjemné na pohled, ale přispívají také k celkovému zdraví životního prostředí. Zdravé stromy bez lišejníků jsou navíc odolnější a mají větší šanci produkovat kvalitní ovoce.

 

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-se-zbavit-mechu-a-lisejniku-30000321.html, https://chalupari-zahradkari.cz/uzitkova-zahrada/jak-odstranit-lisejnik-z-kury-stromu/, https://www.magazinzahrada.cz/clanek-302688-jak-se-zbavit-lisejniku-na-stromech

Náhledové foto: Pexels

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)