Sázení narcisů: Které cibulky vybrat, jaké podmínky zajistit a jak postupovat při jarní výsadbě

narcis

Narcisy patří mezi rostliny, které kvetou brzy na jaře. Upoutají svými žlutými květy. Zkrášlí a oživí zahradu. K tomu se vyznačují typickou vůní. Pokud je chcete pěstovat, tak vše začíná už správným výběrem cibulky. Poradíme, jak postupovat při výběru, jaké podmínky je třeba zajistit pro zdárný růst a kvetení. A na co si dát pozor při výsadbě narcisů?

Vůně narcisů je dle historického podání ve větším množství omamná, cibule jsou jedovaté. A odtud zřejmě pochází samotné pojmenování narcisů, které bere na zřetel jejich narkotické vlastnosti. V exteriéru neujdou pozornosti, a to právě díky svým výrazně žlutým květům. Přestože se zpravidla cibulky narcisů sázejí na podzim, tak i na jaře je to možné. Stačí dodržet jistá pravidla. Která?

Podstatou je správný výběr cibulky

Vybírejte větší cibulky, u kterých je dispozice, že jejich květ bude opravdu takový, jaký má být. Vždy zkontrolujte cibulky, zda se u nich nevyskytuje plíseň, hniloba či větší mechanické poškození, které by akorát bylo vstupní bránou pro viry a choroby. Jakmile si cibulky přinesete domů, tak je skladujte na tmavém a suchém místě až do výsadby. Pokud vysadíme cibulky v předjaří, je riziko, že nestačí vytvořit dostatek kořenů, budou vytáhlé a nemusí vykvést.

Netřeba však propadat panice, neboť existuje řada rychlených druhů, které můžete umístit na záhon nebo truhlíku již vzrostlé v jarních dnech, a užít si tak jejich krásu i bez předešlé výsadby na podzim. Jen mějte na paměti, že rychlené cibuloviny jsou dražší a v našich podmínkách mohou být choulostivé.

Varianty v rámci jarní výsadby cibulovin

Můžete je vysadit volně, ideálně pod opadavé stromy a vyšší keře, které jim poskytnou dostatečný přísun slunečních paprsků, ale také potřebný stín. Nedoporučuje se vysazovat cibuloviny pod ořešák, neboť jeho listy jsou těžké a mohou cibulky „udusit“. Další možností je výsadba do záhonů tak, jak je to dobře známo z předzahrádek, kde vynikne jejich krása i na obdiv kolemjdoucím.

Podmínky pro růst a kvetení

Cibuloviny mají rády humózní, propustnou půdu. Stanoviště volte slunné či polostinné. Vyvarujte se výsadby do nepropustné půdy, nebo naopak do půdy velmi štěrkovité nebo suché, kde by rostliny od začátku trpěly suchem. Před výsadbou je třeba půdu zkypřit. Pakliže je půda příliš těžká, lze její strukturu vylepšit pomocí písku či perlitu. Nikdy nepřidávejte čerstvý hnůj.

cibulky

Foto: Pixabay

Pravidla pro výsadbu cibulovin

Obecně platí pravidlo, že cibuloviny se vysazují do hloubky 1,5násobku velikosti vlastní cibule, a to buď volně do záhonu, nebo můžete do výsadbového koše. Rozestupy při výsadbě se liší podle toho, zda chcete mít rovnoměrně zapojený koberec narcisů, tak se sází vedle sebe jen s pár centimetry od sebe. Po výsadbě je třeba cibulky dostatečně zalít. Zálivku provádějte po celou dobu vegetace.

Zdroj: region.rozhlas.cz, zahradnickakucharka.cz

Náhledové foto: Pixabay