Co by měla obsahovat lékárnička pro psy? Spousta majitelů to neví

Lékárnička

Nehody se stávají. Také choroby mohou schvátit vašeho domácího mazlíčka. Pokud máte doma psa, měli byste doma mít i psí lékárničku. Ani vy nechcete dlouho trpět, když máte vysokou horečku nebo vás bolí v krku. Když tedy máte po ruce léky pro sebe, proč si nepřipravit něco podobného i pro svého psa? Nedá to těžkou práci, nakoupit si potřebné věci do lékárničky pro psy. Nicméně můžete si koupit už hotovou. Co všechno by měla obsahovat?

Lékárnička pod dohledem

Stejně jako lékárnička pro vás, tak i lékárnička pro psy měla být vždy po ruce. Avšak pouze dospělým osobám, nikoli dětem či domácím mazlíčkům. Dejte ji tedy na takové místo, kde vaše děti nedosáhnou. Pravidelně kontrolujte data exspirace jednotlivých přípravků. Všechny prošlé raději vyhoďte. S tvorbou lékárničky vám může pomoci veterinář, zejména pokud máte psa s chronickým onemocněním.

Pes

Foto: Pexels

Gáza a obvazy základem

Gázu může potřebovat pes, ale klidně i člověk. Takže se ji vyplatí mít po ruce nejenom v psí lékárničce. Stejně tak je to i s obvazy. Použít můžete i speciální obvazy určené pro psy, které jsou vyrobeny tak, aby na sebe nelepily psí srst. Jejich cena není vysoká, ale oproti „lidským“ si připlatíte. Některé obvazy mohou mít vodoodpudivé vlastnosti. Lepicí páska je pevná nebo elastická, hodit se může kdykoli. Nezapomeňte ani na nůžky, kterými obvazy nebo gázu zkrátíte na potřebnou velikost.

Vata nesmí chybět

Balení vaty stojí pár korun a přitom může být tak užitečná! Pro psy se hodí použít vatu, která se prodává ve formě kuliček. Můžete ji použít při aplikaci léků (podávaných na kůži), při čištění řezných ran nebo třeba vysoušení vlhkosti z uší psa. Hodí se ji mít i v lidské lékárničce místo klasických vatových tyčinek do uší.

Lékárnička a peroxid vodíku ruku v ruce

Přesněji řečeno tříprocentní roztok peroxidu vodíku. Tento přípravek se používá k dezinfekci v případě zranění. Měli bychom ji používat i u domácích mazlíčků.

Lékárnička může dále obsahovat

 • Antibiotický sprej nebo mast: podporuje hojení (existují volně prodejné varianty).
 • Digitální teploměr: určen pouze pro měření teploty u vašeho psa (nepoužívejte jej též pro sebe či své děti).
 • Čistý hadřík.
 • Studený obklad.
 • Epsomská sůl: pro přípravu solných roztoků.
 • Náhubek.
 • Nůžky na drápy.
 • Jednorázové rukavice bez latexu a pudru.
 • Stříkačka.
 • Vazelína.
 • Pinzety (například na odstraňování klíšťat nebo zapíchnutých trnů apod.).

Zdroje info:

https://dogtime.com/how-to/pet-safety/5173-pet-first-aid-kit-christine-mclaughlin

https://www.akc.org/expert-advice/lifestyle/dog-first-aid-kit-essentials/

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!