Plošné hubení hlodavců: Chraňte efektivně své psy

Venčení psa

Většina lidí už určitě zaznamenala, že bylo vydáno povolení k tomu, aby byli tráveni přemnožení hlodavci napříč takřka celou Českou republikou. Používán bude přípravek Stutox II a to v období od 5.8.2019 do 2.12.2019. Právě z toho důvodu se vyplatí znát několik důležitých souvislostí, jež se tohoto procesu budou týkat. My se na ně zaměříme především z hlediska psů, již mohou být také do jisté míry ohroženi.

Žádná plošná akce

Začíná se rozšiřovat mýtus, že se jedná o plošnou záležitost. Jinými slovy, že by měly být ošetřeny veškeré louky a pole. Vše se odvíjí od toho, jak rozhodně konkrétní zemědělec, který v dané oblasti hospodaří. Pozemek, na kterém bude jed aplikován, musí být vždy neprodleně označen. Po okrajích musí být instalovány přehledné cedule informující o tom, že právě tady byl aplikován onen přípravek.

Myš

Foto: Pixabay

Jed psy lákat nebude

Samotný přípravek na hubení hlodavců není pro psy nijak lákavý! Nebudou ho hledat jako nějakou laskominu. Nebezpečí tkví bohužel v možnosti sekundární otravy. Pes může pozřít nemocného nebo uhynulého hlodavce. Ostatně podobně na tom budou i mnohá další zvířata, jako jsou koroptve, zajíci, čápi, volavky a jiná.

Stutox II

Foto: Pixabay

Jak chránit psy?

Optimální bude, když vašeho mazlíka nebudete cvičit v místě, jež je označeno zmiňovaným způsobem. Ano, návnada musí být roznesena po pozemku rovnoměrně a zemědělci musí denně uhynulé hlodavce odstraňovat. Jistotu vám ale nikdo nedá. Druhým způsobem ochrany je naučení psa nosit ochranný koš. Tím pádem nemůže v dané oblasti hlodavce pozřít. Možná se vám zdá, že by bylo zřejmě efektivnější pokusit se pracovat na rozmanitosti krajiny a prostoru pro přirozené predátory hlodavců, nicméně tuto diskuzi už necháváme na povolanějších.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.