Okrasné ovocné keře: tyto patří mezi nejkrásnější

Rakytník řešetlákový

Ovocné keře mají hned několik výhod. Tak za prvé jsou nádherné na pohled. Řadu z nich oceníte už v období květu a poté ještě jednou, až vzniknou plody. Za druhé jsou užitečné. Z plodů si můžete připravit celou řadu zdravých receptů, díky kterým se vyhnete lékárně. Za třetí jejich pěstování bývá nenáročné při splnění základních požadavků. Které patří mezi nejkrásnější?

Rakytník řešetlákový

Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides) poroste i na chudých půdách. Navíc je mrazuvzdorný, takže se hodí i do českých zahrad. Roste jako malý stromek, který se může pochlubit stříbřitými listy a později také oranžově zbarveným ovocem. Toto ovoce si ceníme pro výjimečné zdravotní účinky: posiluje imunitní systém, léčí kožní onemocnění, působí proti skleróze a pomáhá při regeneraci těla (vhodné po radioterapii). Obsahuje vitamín E, který zpomaluje stárnutí a celkově působí pro zdravou a krásnou pokožku. Z plodů se vyrábí džemy, sirupy a tinktury.

Zimolez kamčatský

Latinský název rostliny zní Lonicera caerulea var. Kamtschatica. Tradičně se pěstujete v Rusku a na Dálném východě. Na přelomu května a června produkuje fialově zbarvené ovoce. Tento keř je opravdu odolný, protože si poradí s mrazy do -45 °C. Daří se mu i na chudších půdách, ale vzhledem k mělkým kořenům je dobré ji dobře zalévat v období sucha. Plody jsou bohaté na antioxidanty a vyrábí se z nich marmelády. Vhodné jsou jako ovoce do knedlíků či dezertů.

Aronie: temnoplodec černý

Ačkoli rostlinu známe spíše pod označením aronie, její odborný název zní temnoplodec černý (Aronia melanocarpa). Lidově se označuje také jako černý jeřáb. Roste ve formě keře (roubovaný také ve formě stromu), který může být vysoký až 3 metry. Květy jsou bílé a na podzim se z nich tvoří černé bobule. Rostlina je odolná vůči mrazům i jarním mrazíkům. Plody jsou skvělé pro zpomalení procesu stárnutí, předchází rakovině a léčí kardiovaskulární onemocnění. Hodí se pro přípravu šťáv, sirupů, zavařenin a tinktur.

Aronie

Foto: Pixabay

Kustovnice cizí

Plody kustovnice cizí (Lycium barbarum) jsou známé taktéž jako goji. Rostou ve formě rozložitého vytrvalého keře. Dosud se používá k pokrytí svahů, roste téměř kdekoli. Léčivé účinky plodů jsou známé již více než dva tisíce let. Posilují nervový systém, zvyšují vitalitu a imunitu lidského těla. Obvykle se používají v sušené podobě, přidávají se například ráno do kaší, jogurtu či müsli.

Klanopraška čínská

Z uvedených rostlin je klanopraška čínská (Schisandra sinensis) nejnáročnější na pěstování. Potřebuje úrodnou půdu, pravidelnou zálivku a někdy i hnojení. Plody obsahují vitamín E a další látky příznivé pro lidské zdraví. Připravují se z nich šťávy, výtažky a tinktury. Používají se na doplnění energie, při depresích, anémii i plicních onemocněních. Pozor: zvyšují krevní tlak.

Zdroj: https://ladnydom.pl/Ogrody/56,113408,10108415,Najpiekniejsze_ozdobne_krzewy_owocowe_.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!