Lilek na grilu

Upečte si lilek tak, aby byl hedvábný a krémový tak akorát

Možná si myslíte, že pečení lilku patří mezi obtížné disciplíny. A leckdy to tak opravdu je. Už nesčetněkrát se vám nejspíš v restauraci stalo, že vám na talíři přinesli lilek vodnatý nebo naopak velmi mastný.

To všem ovšem neznamená, že by šlo o zeleninu pro tyto případy nepoužitelnou, ale jen a pouze to, že s ní kuchaři neuměli správně zacházet. Ukážeme vám, jak upéct lilek krok za krokem

Když chcete připravovat pomazánku, vsaďte na lilek vcelku

Je pravdou, že se lilek za určitých okolností chová jako houba. Připravte si lilek v troubě tedy tak, aby se choval přesně tak, jak potřebujete. Nejlepší tedy bude, pokud si pořídíte ten vcelku, bez fleků a dalších nevzhledných míst, která by bylo třeba vykrajovat. Jen ho omyjte, osušte a propíchejte vidličkou.

Troubu rozpalte na maximum a lilek vložte dovnitř. Doporučujeme podložit pečicím papírem. Pečte cca 40-45 minut, dokud slupka zcela nezčerná. Nevadí dokonce ani, když začne trochu zapáchat připečeninou. Slupku stačí oloupat a pečený lilek na pomazánku bude krásně zauzený a lahodné chuti.

Lilek vejcoplodý

Foto: Pixabay

Jak dlouho zapékat lilek rozkrojený na poloviny

Trochu jiná situace nastává ve chvíli, kdy potřebujete péct lilek na porce. V takovém případě ho rozkrojte a odstraňte zelenou stopku. Položte ho na pečicí papír a nechte péct. I když to vypadá, že pečený lilek a cuketa se připravují podobně, není to tak. Lilek je dobré několikrát prokrojit (nikoli až ke slupce) a pokapat ho olejem.

Použít lze samozřejmě i koření. A jak dlouho zapékat lilek? Jakmile začne slupka hnědnout, máte hotovo. A pokud ho na posledních pět minut posypete sýrem, získáte skvělou chuťovku. Skvělý je kupříkladu zapečený lilek s balkánským sýrem, mozarellou apod.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.wikihow.cz/Jak-up%C3%A9ct-lilek, https://www.receptnajidlo.cz/jak+dlouho+se+pe%C4%8De+v+troub%C4%9B+lilek+recept

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *