Napršelo vám na záhon se zelím? Pak máte ideální příležitost znásobit úrodu

Zelí

Napršelo vám na záhon se zelím? Pak udělejte jednu věc. Zelí, vědecky známé jako Brassica oleracea var. capitata, je jednou z nejrozšířenějších zeleninových plodin u nás. Pro dosažení velkých, hustých, šťavnatých a křupavých hlávek zelí odborníci zdůrazňují tři zásadní postupy: zalévání, kypření půdy a hnojení močovinou.

Zalévání: klíč k silnému růstu zelí

Zalévání je při pěstování zelí nepostradatelným postupem. Správné a pravidelné zalévání hraje klíčovou roli při vývoji velkých a šťavnatých hlávek zelí. Po přesazení zelí do volné půdy by se mělo prvních 14 dní zalévat každé 2 až 3 dny. Jak rostliny dospívají, můžete snížit frekvenci zalévání na jednou týdně, pokud není příliš horké počasí.

Kypření půdy: Podpora zdravého růstu kořenů

Kypření půdy kolem rostlin zelí je zásadní postup, který zajišťuje zdravý vývoj kořenů a celkový růst rostlin. Po každé zálivce nebo dešti je nutné půdu zkypřit do hloubky 5 až 8 cm. Tento proces by se měl provádět každých 6 až 7 dní, aby se udrželo správné provzdušnění půdy a voda mohla proniknout hlouběji do půdy.

Foto: Pixabay

Hnojení: Výživa zelí pro optimální růst

Přihnojování rostlin zelí je nezbytné pro zajištění potřebných živin pro jejich silný růst a vývoj. Za tímto účelem by mělo být hnojení provedeno alespoň 3-4krát během vegetačního období. Jakmile se začnou tvořit hlávky zelí, je čas na jejich první přihnojení. Můžete použít močovinu (hnojivo bohaté na dusík) v dávce 8 gramů na metr čtvereční pozemku. Kromě toho je pro růst zelí nezbytný draslík, takže můžete použít chlorid draselný (potaš) v dávce 15 gramů na metr čtvereční, abyste podpořili zdravý vývoj plodů a celkový zdravotní stav rostlin.

Kromě minerálních hnojiv lze k výživě zelí použít také organická hnojiva. Jedním z účinných organických hnojiv je směs zředěného hnoje (4-5 dílů vody na 1 díl hnoje) s přídavkem 30-40 gramů dřevěného popela. Na výživu pěti rostlin zelí použijte přibližně jeden kbelík tohoto živného roztoku.

 

Zdroj: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/klic-ke-zdrave-a-bohate-urode-zeleniny-vytvorte-smisene-kultury, https://optolov.ru/cs/engineering-systems/pravilnyi-poliv-kapusty-poliv-na-raznyh-pochvah-kapustu-sovetuyut.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)