Monarda dokáže záhony rychle zaplavit množstvím růžové a umí víc, než jen ozdobit zahradu

Tahle půvabná trvalka pochází ze Severní Ameriky. Jde o osvědčený prostředek indiánských šamanů proti celé řadě neduhů. My ji ovšem u nás pohříchu známe spíše jako okrasnou květinu. Ukážeme vám, jak se zavinutka podvojná (Monarda didyma) pěstuje a co si s ní počít.

Jde o půvabnou mrazuvzdornou krásku. Díky své odolnosti se často objevuje i v parkových výsadbách a na dalších náročných místech. Má sklon k vytváření velkých trsů, takže pokud vám jde zejména o její léčivou nať, budete určitě potěšeni.

Zavinutka toho k pěstování příliš nepotřebuje

V květinářství ji seženete spíše pod jejím latinským názvem Monarda. Zní tak nějak vznešeněji, což skvěle doplňuje její jedinečný vzhled. Zářivě růžová květenství působí opravdu bohatě (byť zdálky vypadají trochu jako bodlák) a objevují se vytrvale od léta až do října. Kromě růžových monard lze v zahradnictví poptat i šarlatově zbarvené. Vypadají efektněji, ovšem v lidovém léčitelství se nepoužívají.

Foto: Pixabay.com

A kam si monardu zasadit? Najděte jí slunečné místo (i když docela dobře pokvete i v polostínu). Vyhovuje jí humózní, propustná a lehká půda. Po většinu roku zálivku nepotřebuje, ale udeří-li velká letní horka, pak se určitě vyplatí jí trochu pomoci.

Dbejte na pravidelné rozdělování trsů

Zavinutka roste rychle, ovšem během 3-5 let dospěje do stadia, kdy budou její trsy zkrátka příliš velké. Poznáte to tak, že začnou od středu zasychat. Preventivně je proto dobré každé třetí jaro (v březnu nebo červnu) tyto trsy oddělit a zasadit samostatně.

Jak se zavinutka využívá

Obsahuje léčivou silici thymol, takže je skvělá pro léčbu dýchacích cest, ale také pro léčbu zánětů dásní či jako pomocník při špatném trávení. Zevně lze obklady z ní použít i proti revmatu nebo na ekzémy.

Zdroj náhledové foto: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)