Pařeniště: Proč ho používat a jak si ho založit

Sazeničky

Pařeniště může prodloužit sezónu pěstování rostlin. Jeho základním úkolem je udržet rostliny v teple, a to již od konce zimy až do pozdního podzimu. Je také skvělým místem, kde můžete rychlit zeleninu nebo si pěstovat sazenice, které později přesadíte do venkovního záhonu. Hodí se také pro teplomilné druhy zeleniny. Pokud mluvíme o pařeništi, můžeme toto místo chápat jako jakousi levnější, ale stejně dobrou verzi skleníku.

Pro koho je pařeniště vhodné?

Pařeniště využije ten, kdo si chce vypěstovat co nejvíce zeleniny. A to ještě v období, kdy na venkovním záhonu to už není možné. Pokud toužíte sklízet si čerstvou zeleninu třeba ještě v zimě, pak může být pařeniště tím pravým zařízením pro vás.

Sazenice rajčat

Sazeničky: Foto Radek Štěpán

Jak vypadá pařeniště?

Pařeniště se skládá z rámu, který může být přikrytý sklem nebo i fólií. Na severní straně by měl být rám vyšší o asi deset centimetrů než na straně jižní. Proč je tento sklon důležitý? Když zaprší, voda z pařeniště snadno odteče. Navíc je tento sklon vhodný pro optimální dopad světla. V ideálním případě naplánujte pařeniště tak, aby bylo nasměrováno od západu k východu.

Jak vyrobit rám?

Rám si můžete zakoupit v zahradnických centrech. Pokud jste ale trochu zručnější, můžete si jej vyrobit například ze dřeva (myslete ale na ošetření proti vlhkosti). Použít můžete i jiné materiály, které tolik netrpí vlhkem, vhodný je například dřevoplast. Tento rám můžete přikrýt sklem (klidně starým oknem), nebo zahradnickou fólií či z průsvitného polykarbonátu.

Zakládání pařeniště

Vyhlubte si jámu hlubokou asi 30 cm. Rozměrově by měla odpovídat rámu, který jste si za účelem založení pařeniště pořídili. Celý rám bude zapuštěn až na dno této jámy. Jakmile máte toto hotové, na dno jámy dejte vrstvu listí, ušlapejte a přidejte druhou vrstvu, kterou tvoří hnůj (ideální je koňský slamnatý hnůj, lze ale použít i králičí či ovčí) a na něj opět vrstva z listí. Ušlapejte. V této chvíli by jáma měla být vyplněna tak, aby dosahovala úrovně okolního terénu. Nakonec přijde asi dvaceticentimetrová vrstva úrodné půdy nebo kompostu.

Jednodušší obdoby pařeniště

Namísto pařeniště můžete použít také bílou netkanou textilii, která do určité míry rostliny ochrání před mrazem. Z textilie nebo zahradnické fólie si můžete vyrobit pěstební tunely nebo kryty.

Sazeničky: Foto Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!