Máta a její rozmnožování: tři velmi snadné způsoby

Máta

Pokud pěstujete mátu volně vysazenou v zahradě, pak si s jejím rozmnožováním nemusíte dělat těžkou hlavu. Spíš naopak. Jedná se o poměrně invazivní rostlinu, která se může ve vaší zahradě šířit téměř nekontrolovaně. Typické je pro ni šíření kořeny pod zemí, které na rozdíl od nadzemních odnoží kontrolujeme jen velmi ztěžka. Při pěstování máty v květináčích ale můžete chtít vědět, jak to udělat, abyste si vytvořili co nejvíce rostlinek.

Oblíbená bylinka

Ze všech bylinek, které lidi doma pěstují, hraje máta prim. Patří skutečně mezi neojblíbenější bylinky, a to zejména v létě, kdy nás osvěžuje svou příchutí. Kromě toho, že ji přidáváme do mnohých alkoholických i nealkoholických nápojů, dáváme ji také do jogurtových dipů, ovocných i zeleninových salátů a dokonce i ke grilovanému masu. Své využití najde také v dezertech. Pokud se rozhodnete tuto bylinku konzumovat, děláte dobře pro svůj trávicí systém. Máta zvyšuje metabolismus, odstraňuje průjem a usnadňuje trávení.

Mátový nápoj

Foto: Pixabay

Pěstování máty

Na pěstování máty opravdu není nic složitého. Pokud jste si rostlinu koupili v supermarketu, je dobré ji co nejdříve přesadit. Substrát, ve kterém jste si ji přinesli, není pro rostlinu z dlouhodobého hlediska vhodný. Vystačíte si s univerzálním substrátem, zakoupit můžete také určený speciálně pro bylinky. Máta má ráda slunné stanoviště a vlhkou půdu. Dejte si pozor na přemokření, to vede k hnilobě. V létě zalévejte každý den, na jaře a na podzim jen jednou za několik dnů. Nezalévejte rostlinu přímo na listy (je ale dobré zalévat ji přímo do květináče, ve které je vysazena).

Stříhání máty

Stříhejte vrcholky máty, čímž získáte nejchutnější listy (i když, pravda, nemusí být největší) a zároveň tak zamezíte předčasnému kvetení. Jakmile rostlina vykvete, listy už ztrácí své aroma a nejsou tak dobré. Po vykvetení můžete získat semínka rostliny, což je jedním ze způsobů, jak rostlinu množit z již existující.

Množení máty

Dobře vzrostlý keř je možné množit také odřezáním několik velkých stonků. Použijte k tomu čisté nůžky. Odřízněte stonky dlouhé asi 10 cm a vložte je do nádoby s vodou. Listy jednotlivých stonků by se neměly dotýkat, proto použijte raději několik nádoby. Umístěte na slunný parapet. Asi po dvanácti dnech by se měly začít tvořit kořeny. Jakmile jsou kořeny dlouhé asi jeden a půl centimetru, můžete je přesadit do půdy. Zpočátku je důležitá pravidelná a hojná zálivka.

Dělení keře

Asi nejjednodušším způsobem množení je rozdělit již existující, hustý keř. Je to dobré také z toho hlediska, že příliš velká hustota může být příčinou vzniku houbových a plísňových chorob. Dělení keře provádíme tak, že rostlinu vyjmeme z květináče a oklepeme zeminu. Poté jemně rozdělíme kořenový bal klidně na několik částí. Ty pak umístíme do nových nádob zahrneme půdou a hojně zaléváme.

Zdroj: https://porady.interia.pl/rosliny-kwiaty-i-ziola/news-jak-rozmnozyc-miete,nId,5110312

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!