Hortenzie: zásady při jejím pěstování

Hortenzie

Hortenzie je úchvatná rostlina, která se vyjímá svými obrovskými koulemi květů. Původem pochází z Japonska, u nás se začala pěstovat asi před 200 lety. Hortenzie (latinsky Hydrangea) můžete pěstovat samostatně nebo klidně ve skupině. Květy mohou být různou barvu květů – od modré až po fialovou. Zajímavostí je, že barva květů se může na jedné rostlině měnit. Důvodem je pH půdy: čím je půda kyselejší, tím více do modra se zbarvuje. Zásaditá půda má naopak růžové květy. Zkušení zahradníci dokážou dosáhnout i různě barevných květů.

Vhodné stanoviště: polovina úspěchu

To, zda se bude vaší rostlině na zahradě líbit, závisí především na tom, jaké stanoviště jí zvolíte. Nezáleží na tom, jestli bude vaše půda zásaditá nebo kyselá – rostlina si s ní snadno poradí. Místo by ale mělo být chráněné před větrem a ideální je polostín. Příliš mnoho slunce rostlině příliš nesvědčí, ale projevuje se větším množstvím květů. Ideální je vysadit je pod stromy nebo u nějakého poloprůhledného plotu (například klasický drátěný plot potažený stínicí tkaninou). Půda by měla být neustále vlhká, ale dobře propustná – rostlina nesnáší přemokření.

Hnojení

Několikrát za rok je zapotřebí hortenzii hnojit. Brzy na jaře, jak začne rostlina růst a poté také v období kvetení je vhodné použít přípravky určené právě pro hortenzii. Poslední hnojení provádíme v srpnu. Poté už je možné hnojit jako součást zálivky.

Foto: Pixabay

Zálivka

Pravidelná zálivka je stěžejní pro správný růst rostliny. Nemělo by dojít k vysychání půdy, snažte se udržovat ji neustále vlhkou. Pomoci může mulčování. Když rostlina nemá dost vody, ztrácí květy a její listy žloutnou. Během kvetení zaléváme denně.

Další péče o hortenzii

Poté, co na podzim opadají všechny listy svažte všechny větve do tvaru šišky. Omotejte je zemědělskou textilií. Základnu můžete přikrýt několikacentimetrovou vrstvou půdy. Můžete ji také zakrýt smrkovými větvemi. Odkrýváme teprve na jaře po skončení mrazů. Zavedené rostliny zvládnou i teploty mrazivé, její přikrývání tedy už poté není nutné.

Prořezávání hortenzie

Po čase se z vašeho malého keříku může stát poměrně rozložitý keř. Proto je vhodné jeho prořezávání – abyste jej zachovali ve zdraví a současně jej tvarovali. Prořezávání není složité: na jaře (ještě před vytvořením pupenů) ze zbavte všech nemocných a poškozených částí.

Zdroj: https://porady.interia.pl/ogrody/news-hortensje-zasady-uprawy-i-pielegnacji,nId,4907384

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!