Příliš pálivé jídlo zjemníte díky jednoduchému triku, už nikdy to nebudete dělat jinak

chilli

Sezona chilli papriček je už v plném proudu a naše kulinářské umění tak bývá prověřováno téměř každý den. Někdy nám však ruka s tím oblíbeným kořením tak trochu „ujede.“ A co si tedy v takovém případě počít?

Příliš kořeněné jídlo lze zachránit poměrně snadno, ale musíte vědět, co na něj platí. Ne vždy se totiž chová tak, jak bychom předpokládali. A může za to přítomný alkaloid kapsaicin.

Jak se chová kapsaicin a čím ho zneutralizovat

Možná se vám už také stalo, že jste se pálivé jídlo pokusili zapít vodou, což nevedlo k příliš dobrým výsledkům. Mnohem lepším efekt má v tomto ohledu mléko a další mléčné výrobky. Obsahují totiž tuk, který pálivé účinky kapsaicinu potlačuje. Pokud tedy do zvoleného pokrmu přidáte třeba smetanu, bude pálit méně.

Foto: Pixabay

Dobrou zprávou je to, že nemusí jít o smetanu (nebo třeba jogurt) živočišného původu, stejně dobrou službu nám totiž udělají i rostlinné výrobky. Takže pokud se do vašeho chilli con carne hodí třeba kokosové mléko, použijte ho.

Příliš pálivé nebo přepepřené jídlo zachrání i ocet

Pokud ovšem mléčným výrobkům právě neholdujete, určitě vás potěší, že na pálivost platí i kyselé výrobky. Sáhněte tedy po octu nebo limetkové či citronové šťávě. Přidávejte po troškách a ochutnávejte. V případě potřeby pak použijete i cukr.

Vyberte si dominantní složku jídla a použijte ji

Další možností jsou ingredience již v pokrmu dostupné – třeba rajčata. Jednoduše jich použijte víc. A do jídla lze vhodit i několik kusů brambory nebo jablek, které pálivost spolehlivě vytáhnou. Jen je po dovaření nezapomeňte vyhodit. A jídlo bude perfektní.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.apetitonline.cz/tipy-triky/jak-zachranit-prilis-palive-jidlo, https://www.chillipikanterie.cz/chilli-blog/prehnali-jste-to-s-chilli-jeste-se-to-da-zachranit

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)