Malinojahoda: Získejte výhody obou plodů. Návod na pěstování

Malinojahoda

Malinojahoda je odborným názvem označována jako ostružiník jahodnatý (Rubus illecebrosus). Plody vypadají jako když spojíte jahodu s malinou a jsou výborným zdrojem vitamínů. Jsou šťavnaté a sladké. Pokud se nemůžete rozhodnout, jestli pěstovat malinu nebo jahodu, pak právě tato rostlina může být vhodným kompromisem. Původem je z Japonska, kde dorůstá do výšky do 60 cm (nejčastěji kolem 40 cm). Na přelomu června a července malinojahoda kvete a v srpnu můžete začít sklízet jedlé plody červené barvy. Ty mohou mít někdy průměr až 50 mm. Důležité je, že jahodník malinový nevyžaduje opylovače.

Malinojahoda pěstování

Pěstování této rostliny není nikterak složité, zapotřebí je dodržet jen několik základních podmínek. I to je důvod, proč její obliba rychle stoupá. Můžete ji pěstovat na balkóně i na zahradě. Vzhledem k rychlému růstu použijte na rostlinu pěstovanou v květináči velkou nádobu. Poroste i na chudších půdách, když mu ale poskytnete úrodnou, propustnou a středně vlhkou půdu, můžete tím maximalizovat svou úrodu. Ideální pH je 6,0 až 6,5.

MalinojahodaMalinojahoda: Foto autor Alpsdake https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rubus_illecebrosus_s2.jpg

Výsadba rostliny

Malinojahodu je dobré vysazovat v jarních měsících. Sazenice umístěte před výsadbou do nádoby s vodou, aby byly dobře hydratované. Sázíme je do hloubky asi 40 cm. Na spodek jámy je dobré použít vrstvu kompostu. Poté zakryjte kořeny, mírně stlačte půdu v jejich okolí a hojně zalijte.

Pravidelná zálivka je důležitá

Mladé rostliny je třeba zalévat velmi pravidelně, protože vám neodpustí období sucha. Starší rostliny jsou shovívavější, ale i ony vyžadují zálivku, když je příliš horko a sucho. Proto zejména v létě rostlinu pozorujeme a snažíme se, aby půda nikdy zcela nevyschla. Vhodné je použít v okolí rostliny mulč, který nejenže zajistí dostatečnou vlhkost půdy (minimalizuje její vysychání), ale kontroluje i růst plevele. Ideální jsou piliny nebo jemná kůra.

Malinojahoda vyžaduje pravidelný řez

Každý rok je třeba keř na jaře prořezat. Maliník plodí na jednoletých výhonech, proto je vhodné odstranit ty loňské (a samozřejmě poškozené, vyschlé apod.). Díky tomu bude mít dostatek světla i uvnitř, takže plody mohou dozrávat pravidelně. Navíc jich bude více, protože rostlina bude veškerou svou energii směřovat do nových výhonků.

Další péče o malinojahodu

Aby byla vaše rostlina co nejsilnější, můžete ji pravidelně přihnojovat. Ideální jsou standardní organická hnojiva, která se aplikují na jaře. Množení rostliny je velmi jednoduché, protože rostlina sama produkuje výmladky, které je možné použít na nové rostliny. stačí připravit dostatek místa pro nové rostliny. Malinojahoda není odolná vůči chladných zimám, proto je dobré ji na zimu přirýt (například netkanou textilií).

Zdroje info:

https://www.havlis.cz/karta.php?kytkaid=3694

https://drzewkaowocowe24.pl/malinotruskawka-uprawa-sadzenie-i-pielegnacja/

Malinojahoda: Náhledové foto Autor Rubus illecebrosus
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rubus_illecebrosus_kz06.jpg

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!