Plaménky vnášejí do exteriéru nádech romantiky. Jak na výsadbu a náležitou péči

plaménky

Popínavé rostliny zkrášlí exteriér, oživí venkovní posezení. Oslní záplavou květů. Mezi nejoblíbenější na jaře a v létě patří plaménky. Jak je to s výsadbou, pěstováním, péčí? Na co se zaměřit?

Plaménky dokáží takřka rychle ozelenit a květy dekorovat nejen ploty, ale také stěny, pergoly. Uplatní se rovněž na oporách mezi růžemi i v záhonech. Jedná se nejen o působivou clonu, ale jejich nezřídka velké květy jsou i lákadlem pro motýly.

Výsadba sazenic

Sazenice vysazujte o 10 až 15 cm hlouběji, než rostly v kontejneru. Je to proto, aby naroubovaná část kultivaru vytvořila vlastní kořeny a jako pravokořenná rostlina se stala méně závislá na původní odnoži, čímž bude i odolnější. V prvním roce, a to především v létě, je třeba rostlinu pravidelně a vydatně zalévat. Nejvhodnější doba pro sázení je samozřejmě nyní na jaře. Při výsadbě je dobré vykopat jámu cca 40 cm hlubokou i širokou, dál od zdi nebo plotu a rostlinu do ní vložit šikměji, tj. měla by směřovat k místu, které bude prorůstat. Rostlině je třeba zajistit oporu. Ze začátku bude stačit i bambusová tyčka.

Vybírejte nejméně dvouleté sazenice s pevným kořenovým balem mající 2 a více výhonů, které by měly být narostlé alespoň do výšky 60 cm a neměly by být polámané. Půdu kolem plaménků je třeba pokrýt vrstvou částečně rozloženého prohnojeného kompostu, aby se udržela vlhkost v zemi. Na podzim pak kompost zaryjete.

Péče o rostlinu druhým rokem po výsadbě

Ve druhém roce po výsadbě je třeba rostlinu seříznout hlubokým řezem na první spodní pár oček. Tímto posílíte mladé letorosty. Ty včas rozprostřete po opoře a vyvažte je dříve, ještě než se stačí svými úponky přichytit na nevhodném místě. Snažte se letorosty navést už v době, kdy jsou ještě v zeleném stavu a nejsou vzájemně propletené. Zdřevnatělé výhony už jsou dost křehké a velmi snadno se lámou. V průběhu vegetace můžete slabší letorosty vystříhat, aby se vzájemně nepletly.

květiny

Foto: Pixabay

Na co pamatovat při výsadbě

Již při výsadbě je třeba myslet na to, že vrchní nadzemní část by měla být na slunci, popřípadě v polostínu, místo odkud vyrůstá ve stínu, což lze zajistit volbou hustě olistěných nižších trvalek a keřů v okolí. Jde o to, že zkrátka plaménky jsou náročné na stanoviště, které by mělo být rovněž chráněno před větry. Pakliže budete vysazovat plaménky ke zdi, tak volte jihovýchodní či jihozápadní stranu. Pokud bude rostlina vysazena v deštném stínu, dbejte v průběhu léta na dostatečnou zálivku.

Zdroj: homebydleni.cz, ireceptar.cz

Náhledové foto: Pixabay