Kalokvěty: Nenáročné trvalky, které vypadají působivě při pěstování v záhonu i nádobě

kalokvět

Pokud se poohlížíte po nenáročných trvalkách, které zároveň upoutají krásou květu, pak vás osloví kalokvěty. Výhodou je možné pěstování jak na záhonech, tak i v nádobách. Jak je to s výsadbou, využitím a namnožením těchto skromných trvalek?

Jedná se o zdobné hlízovité trvalky, které jsou známé pod označením kalokvěty. Díky cílenému křížení získávají krásnější a výraznější květy. Mezi proslulé šlechtitele těchto okrasných rostlin patří Angličané, přestože kalokvěty pochází z Afriky. Co se týček barvy květů, tak zejména se jedná o modré až modrofialové zbarvení, avšak najdou se i druhy mající bílé květy. Květenství vzhledem připomíná okrasný česnek. Tudíž zdálky mohou působit jako kvetoucí okrasné česneky.

Nákup, výsadba, zálivka a hnojení

Kalokvěty koupíte ve specializovaných prodejnách zahradních center, kde se nachází v sortimentu jarních cibulovin a hlíznatých rostlin. Množí se dělením starších trsů či výsevem semen. Ta lze snadno sesbírat z odkvetlých okolíků.

Rostliny nejlépe pokvetou, pokud je celý květináč dostatečně prokořeněný. S přesazováním do větších nádob tudíž netřeba tolik spěchat. Rostliny se vysazují tak, aby část přecházející z listové do kořenové oblasti zůstala po výsadbě mírně nad zeminou. Kalokvěty milují slunce, je třeba je vysadit na slunné stanoviště, jednou týdně přihnojovat, a to i v průběhu celého vegetačního období. Hnojení i zálivka se ukončí současně s koncem vegetačního období. Rostlině vyhovuje sušší výživná půda. Kalokvěty snesou lépe sucho než přemokřenou půdu.

Pěstovat je můžete na zahradě, terase i balkonu. Využít je můžete rovněž i v předzahrádce. Své uplatnění nabízí často i jako hrnkové rostliny v letních kompozicích u bazénu, altánu apod.

kalokvěty

Foto: Pixabay

Pěstování kalokvětů v nádobě

Aby se rostlině dařilo, potřebuje přiměřeně velký květináč, propustnou výživnou zeminu, do níž její hlízovitý kořen vysaďte cca 10 cm hluboko. Během sezóny je třeba pravidelně zalévat a přihnojovat tekutým hnojivem určeným pro balkonové rostliny. Na zimu rostlinu přemístěte na světlé, chladné, ale bezmrazé místo s teplotou od 8 do 12 °C, ideální je veranda, zimní zahrada, garáž. Razantně omezte zálivku. Je třeba zalévat jen tak, aby půda nepřeschla. Pro letnění nastává období od poloviny května do září.

Jelikož rostlina má ráda těsný prostor, přesaďte ji, až zcela vyplní květináč. Přesazujte však až po odkvětu a trs rovnou hned rozdělte.

Zdroj: ireceptar.cz, nkz.cz

Náhledové foto: Pixabay