Jak neztratit psa: pár tipů, které tomu mohou zabránit

Pes utíká

I ten nejhodnější pes se může zaběhnout, když cítí „volání přírody“. Úkolem majitele je takovéto situaci zabránit. Vzhledem k tomu, že má každý pes čip, není hledání majitele tolik náročné, jako kdysi. Nicméně za tu dobu, co uteče, může pes vletět pod kola auta, pokousat někoho nebo zakousnout slepice. Proto je dobré jej dostatečně hlídat. Jak na to?

Proč pes utíká?

Důvodů, proč pes utíká, může být několik. V takových případech se může lišit i vhodná náprava problému. Zde je několik případů:

  • Pes je osamocen – pokud jej necháte o samotě, nebo nemá dostatek hraček, může pes hledat zábavu. A tu mu může poskytnout také svět, který se nachází za hranicemi vašeho domova. V takovém případě je dobré jej opouštět jen na nezbytně nutnou dobu. Po dobu nepřítomnosti mu poskytněte nějakou zábavu – hračky, můžete je časem střídat (stará hračka už je nudná). Pokud jste se psem, snažte se ho unavit procházkami, házením míčků, učením povelů.
  • Hárání feny v okolí – od 6 měsíců budou samci vnímat, když v okolí hárají feny. Takovému útěku je velmi těžké zabránit, protože pes, který je hnán pudy, proleze i malou škvírou v plotě. Řešením může být kastrace.
  • Útěk ze strachu – pes se může bát hlasitých zvuků, jako je bouřka, ohňostroj nebo zvuky ze stavby. V první řadě je třeba odhalit, čeho se pes bojí. V případě, že nastane situace, které se bojí (má přijít bouřka), nechte svého psa být uvnitř domu a ideálně ve vaší společnosti. Můžete se pokusit přehlušit ony zvuky něčím jiným – ventilátorem, televizi, rádiem apod. Vhodná je místnost bez oken.

Útěk psa

Foto: Pixabay

Jak najít ztraceného psa?

Kupte svému psovi obojek se známkou, která bude opatřena vaším jménem a telefonem. Ten, kdo psa najde, vás může kontaktovat a psa vrátit. Venku voďte svého psa na vodítku, zejména pokud jste ho nevycvičili k tomu, aby se k vám vrátil. Pokud váš pes tráví volný čas na dvoře, je třeba jej zabezpečit tak, aby nemohl utéct. To může být složité, protože psi přeskočí i vysoký plot, podhrabou se nebo se protáhnout i tam, kde byste to nečekali.

Zdroje info:

https://dogtime.com/how-to/pet-safety/40223-lost-pet-prevention-month-july

https://www.humanesociety.org/resources/how-keep-your-dog-escaping

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!