Cibulové hnojivo pro lenochy: Připraví se samo, přitom znásobí úrodu plodové zeleniny několikanásobně

Cibule

Cibulové hnojivo pro lenochy: Připraví se samo, přitom znásobí úrodu plodové zeleniny několikanásobně. Používání cibulových slupek jako domácího hnojiva je nejen šetrné k životnímu prostředí, ale také využívá prastarou moudrost, která dokáže zužitkovat opravdu každou část sklizených plodin.

Nutriční bohatství cibulových slupek

Cibulové slupky jsou plné živin nezbytných pro zdraví rostlin. Jsou bohaté na minerální látky, jako je draslík, fosfor a hořčík, a obsahují také velké množství vápníku, který je nezbytný pro správnou strukturu a optimální růst rostlinných buněk. Vnější vrstvy cibulových slupek mají navíc vysoký obsah kvercetinu, silného antioxidantu, který může pomoci zvýšit odolnost rostlin proti stresu, škůdcům a chorobám.

Příprava hnojiva z cibulových slupek

Přeměna cibulových slupek na užitečnou změnu zahrady je jednoduchá a lze ji provést ve dvou hlavních formách: suché zpracování a tekutý nálev.

Cibulové hnojivo pro lenochy: Připraví se

Foto: Pixabay

Suchá metoda: Přímá úprava půdy

Cibulové slupky shromážděte a nechte je zcela vyschnout, abyste zabránili vzniku plísní. Slunný okenní parapet nebo nízká trouba mohou tento proces urychlit (dejte ale pozor, aby nedošlo k jejich spálení). Po vysušení rozdrťte slupky na malé vločky. To lze provést ručně nebo pomocí kuchyňského robotu. A nakonec je už jen vmíchejte přímo do půdy nebo kompostu. Pomalu se rozkládají, postupně uvolňují živiny, zvyšují úrodnost půdy a zlepšují její strukturu.

Čaj z cibulových slupek

Pro přípravu silného tekutého hnojiva spařte asi 200 g sušených cibulových slupek 1 litrem vroucí vody. Tuto směs nechte 24 hodin odstát, aby se plně vyluhovala. Poté tekutinu sceďte, abyste odstranili všechny pevné části. Tento koncentrovaný čaj z cibulových slupek zřeďte 10 litry vody a máte hotovo. Čaj z cibulových slupek používejte k zalévání rostlin nebo jako postřik na listy. Je obzvláště účinný při zalévání mladých sazenic nebo při péči o rostliny oslabené chorobami a škůdci, kterým okamžitě dodá živiny a zvýší jejich odolnost vůči chorobám.

 

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/cibulove-slupky-hnojivo-30000302.html,https://www.akcniceny.cz/magazin/levnejsi-alternativa-hnojeni-doprejte-svym-pokojovym-rostlinam-hnojivo-z-cibulovych-slupek/

Náhledové foto: Unsplash

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)