Máte rádi kukuřici? Vypěstujte si vlastní aneb Co budete potřebovat a jak na to

kukuřice

Pokud máte rádi kukuřici, tak si ji můžete vypěstovat na zahradě. Není nad vlastní úrodu a následnou sklizeň. Jak na to? Která odrůda je vhodná a proč?

Jen tak pro zajímavost. Nejstarší důkaz o pěstování kukuřice pochází z období okolo 5000 před naším letopočtem. Nicméně skutečný původ této plodiny je pro botaniky stále záhadou. Dnes kukuřice roste ve více státech než jakákoli jiná plodina. Mezi největší pěstitele patří Amerika, Brazílie a Čína. Pěstovat kukuřici je však možné i v našich podmínkách.

Výběr vhodné odrůdy

Základem úspěšného pěstování a bohaté sklizně je volba vhodné odrůdy. Kterou zvolit? Vybírat můžete mezi osvědčenými, a to Agnes F1, která je sladkou ranou odrůdou dorůstající do výšky 160 až 180 cm, tvoří 1 až 2 silné klasy s vysokým podílem zrna. Sklízí se za 82 dní po výsevu. Další možností je odrůda Adika F1, která vyniká žlutým zrnem s vysokým obsahem cukru. Dorůstá do výšky 180 až 200 cm. Sklízí se za cca 95 dní od výsevu. Afrodita F1 patří mezi polorané odrůdy. Dozrává o cca 14 dní později než Adika F1. Vyznačuje se pevným stéblem i klasem s 20 až 24 řadami vysokého žlutého zrna.

Výsev semen a péče

Semena se vysévají až po zmrzlých, neboť při teplotách pod 10 °C neklíčí. Vysévejte do hloubky 2,5 cm hluboko a na vzdálenost 7 cm, do řádků od sebe vzdálených 30 cm. Jakmile rostliny vzejdou, je třeba protrhat neboli vyjednotit. Při pěstování na zahradě je třeba rostliny okopávat. Kukuřice má mělký kořenový systém, a tak ke stéblům je třeba nahrnovat vrstvu zeminy, aby se zvýšila stabilita rostliny. v oblasti s obvyklými úhrny srážek netřeba zavlažovat, dokud nezačne kvést. V období nalévání zrna je třeba pravidelně zalévat.

zrnka kukuřice

Foto: Pixabay

Doba pro sklizeň

Palice kukuřice se sklízí ve voskově mléčné zralosti. Když zhnědnou blizny vyčnívající z palic, rozbalte listeny kryjící palici a do zrna zatlačte nehtem. Pakliže se objeví mléčná tekutina, znamená to, že je zrno zralé. U nezralé kukuřice je obsah zrna vodnatý, naopak přezrálá zrna mají v důsledku vyššího obsahu škrobu těstovitou konzistenci.

Zdroj: living.iprima.cz, zahradkarskaporadna.cz

Náhledové foto: Pixabay