Jak na kamenný koberec? A má význam nad ním uvažovat?

Kamenný koberec

Podlahu v exteriéru lze realizovat různými způsoby. Jedním z nich je i pokládka kamenného koberce, který je tvořený násypem drobných kamínků spojených pojivem na bázi pryskyřice. Seznamte se s výhodami i nevýhodami kamenného koberce i postupem realizace.

Výhody a nevýhody kamenného koberce

S kamenným kobercemkamenným kobercem se v exteriérových prostorách setkáte poměrně často. Využít lze dokonce i v interiéru. Mezi hlavní výhody patří zajímavý přírodní vzhled, relativně snadná pokládka tvarově nepravidelných ploch a bezproblémová údržba.

Kamenný koberec má však i řadu nevýhod, mezi které patří poměrně krátká životnost (zpravidla ne víc než 10 let). Lokální opravy zpravidla nejsou možné, a tak je při poškození potřeba znovu realizovat velkou část plochy. Kamenný koberec také není samonosný a nehodí se pro časté přejíždění autem či parkování.

Kamenný koberecFoto: Canva

Zvažte další možnosti venkovních podlah

Způsobů, jak realizovat podlahu ve venkovních prostorách, je nespočet. Kromě kamenného koberce přichází v úvahu také zámková dlažba nebo luxusně vypadající keramická či kamenná dlažba, která se skvěle doplňuje s kamenným obklademkamenným obkladem.

Keramická i kamenná dlažba se pokládá suchou cestou na terče, nebo do štěrku, a vedle krásného vzhledu vyniká svými vlastnostmi – dlouhou životností, snadnou údržbou, jednoduchou pokládkou či bezproblémovou lokální opravou. „Přírodní kámen je velmi oblíbený,“ potvrzuje Ing. arch. David LukasIng. arch. David Lukas. Vzápětí dodává: „Snad už ani nepamatujeme klienta, který by ho nechtěl někam do interiéru nebo exteriéru zakomponovat.” Z mnoha ohledů je tak právě dlažba z kvalitní keramiky nebo přírodního kamene vhodnějším řešením než kamenný koberec.

Způsob realizace kamenného koberce

Pokud se i přes všechny nevýhody kamenného koberce rozhodnete pro jeho realizaci, ve stručnosti vám nastíníme postup montáže. V první řadě je pečlivě připravte betonový podklad, který musí být suchý, rovný, únosný a bez trhlin. Poté je potřeba rozmíchat směs na kamenný koberec. Do vědra na maltu vysypejte balení kamínků přidejte pojivo. Elektrickým míchadlem promíchejte obě složky, aby byly všechny kamínky pokryté tenkou vrstvou lepkavého povlaku.

Na podlahu vysypejte směs kamínků a pojiva a pomocí hladicí lžíce rovnoměrně rozprostřete. Pomocí distanční stěrky s kolíky v požadované výšce vrstvu srovnejte. Lžící pak vrstvu při působení mírného tlaku zhutněte a uhlaďte. Po každém metru čtverečním povrch zkontrolujte – žádné kamínky nesmí vyčnívat, také se na povrchu nesmí objevit větší mezery. Po dokončení pokládku bude kamenný koberec pochozí po cca 12 hodinách a plné zatížení snese přibližně za týden.

Při výběru vhodné podlahové krytiny do exteriéru neřešte jen vzhled, ale především vlastnosti. Možná zjistíte, že keramická či kamenná dlažba bude z mnoha ohledů vhodnější volbou než kamenný koberec, který s sebou nese i řadu zásadních nevýhod.

Zdroje info: stonegallery.cz, lukasarch.com

Náhledové foto: Canva

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.