Jaké uplatnění nacházejí moderní šnekové dopravníky?

Šnekový dopravník

V zemědělství, řadě průmyslových odvětví, ale také na soukromých pozemcích, kde jejich majitelé pěstují nejrůznější plodiny, bývá často komplikovaná přeprava materiálů a zmíněných plodů. Velmi usnadněnou práci mohou mít ti, kteří využijí vhodné šnekové dopravníky.

Šnekový dopravník na obilí

Jako příklad časté aplikace lze vybrat šnekový dopravník na obilí a průmyslová hnojiva. Díky němu se dají tyto materiály bezpečně a poměrně jednoduše přemisťovat i na relativně velké vzdálenosti. Jedná se o konstrukci stavebnicového charakteru, která je po celém svém obvodu zakryta, takže je přepravovaný materiál chráněný a během posunu nemůže vypadnout. Je-li zvolena správná velikost, pak jsou šnekové dopravníky dobré v tom, že nijak neničí úrodu, což je častým problémem při jiných způsobech přesunů.

Šnekový dopravníkFoto: Canagro

Dopravník pomůže s manipulací uhlí

Velmi zajímavé řešení představuje šnekový dopravník na uhlí. Existují samozřejmě robustní modely, které se využívají zejména v průmyslu a těžbě. Majitelé domácností ale mohou zvolit malé šnekové dopravníky, díky nimž se dá takřka bezúdržbově dávkovat uhlí do kotlů.

Jak je to se sklonem a poháněním šnekových dopravníků?

Velkou předností, jíž klasické šnekové dopravníky vynikají, je možnost přepravy v rovině, nemusejí tudíž být nakloněné, jako je tomu u řady podobných zařízení. Nastaví-li se ale přeci jen určitý sklon, dochází k urychlení dopravy materiálu. Obecně platí, že čím vyšší sklon zařízení má, tím je zapotřebí méně energie a výkonu dopravníku. Stroje jsou povětšinou poháněné výkonnými elektromotory.

Jednotlivé modely lze do sebe konstrukčně vzájemně spojovat, díky čemuž se dá vytvořit skutečně dlouhý a objemný šnekový dopravník, který zajistí patřičnou efektivitu práce. Samotné ovládání je zpravidla poměrně jednoduché, stačí pouze krátké zaškolení.

Špičkové šnekové dopravníky v tuzemsku nabízí kupříkladu společnost CanAgro. Kromě toho prodává také provětrávací jehly.

Náhledové foto: Canagro

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.