Udíte sýr? Dejte si pozor na tradiční chyby

Uzený sýr ve střevě

Dát si skvělý uzený sýr určitě stojí za to. Samozřejmě ten domácí vyuzený na dřevě. Pokud udíte sýr dlouho a máte spousty zkušeností, určitě se dokážete vyvarovat chyb, jež se tradičně stávají začátečníkům. Jestliže ale sýr tradičně neudíte, určitě stojí za to si o těchto omylech něco přečíst. Třeba se jim pak při samotném uzení sýra vyhnete. Podívejme se na ně tedy podrobněji.

Příliš vysoká teplota

Jakási klasika při uzení sýrů, která je ale mnohdy bohužel realitou. Pokud udíte ve střevě, zpravidla se až tolik nestane. Střevo bude možná více deformované a sýr více přichycený na něm. V případě punčoch si můžete být jistí, že sýr oky proteče a výsledek bude tristní. Z punčochy ho zkrátka a jednoduše nedostanete. Maximálně teplota by se měla pohybovat kolem 60 stupňů Celsia. Topeniště nemůžete nechat otevřené a dopřávat mu plnou dávku vzduchu podobně, jako když třeba ohříváte narychlo kabanos.

Uzený sýrUzené sýry v punčoše: Foto Radek Štěpán 

Počkejte, až dílo vychladne

Rozhodně. Strhávat punčochu nebo střevo ze sýra v momentu, kdy je ještě horký, by bylo maximálně nerozumné. Sýr by na obalu určitě ulpěl a nakonec byste měli zcela zbytečné ztráty. Navíc by tvar uzeného sýra vypadal šíleně okousaně.

Mokré dřevo

Další nešvar některých lidí. Dřevo, které jde do udírny, musí být maximálně vyschlé, jinak bude dehtovat. Při uzení sýra si vystačíte klidně s bukem, nicméně od věci nejsou ani nějaké peckoviny typu třešně nebo trnky.

Sýry v udírně nakrájené na kostičky: Foto Radek Štěpán 

I na sýru záleží

Jednoznačně. my používáme tradičně 30% eidam. Mnozí lidé ale mají raději poněkud sýrovější chuť, a tak volí víceprocentní sýry. Není od věci podívat se také na samotného výrobce sýra. Mnohdy jde o polské výrobky, které nemusí mít požadovanou kvalitu. Vše si ale můžete prohlédnout přímo v obchodě.

Absence strouhání sýra

Ideální je sýr do punčochy nebo střeva nastrouhat. Pokud tak neučiníte, nemusí se dokonale slít a vytvořit správný tvar. Při nakrájení na kostky nebo jen vložení do punčochy nezískáte požadovaný tvar.

Uzení sýru

Nenakrájené sýry: Foto Radek Štěpán

Zdroj info: Vlastní zkušenosti autora

Uzení sýrů v papírových střevech: Náhledové foto Radek Štěpán 

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.