Begónie v únoru nechejte naklíčit. Díky ní nádherně pokvetou

Begónie

Begónie můžeme považovat za jedny z nejobyčejnějších rostlin, které můžeme pěstovat. Při pohledu na jejich nádherné květy je vám ale jasné, že tuto rostlinu rozhodně nemůžeme označit za „obyčejnou“. Begónie přichází v celé spoustě barev a nabízí nádherné květy, které jsou něžné, ale ve velkém množství. Zimu venku v truhlíku ale nevydrží. Proto, aby vyvinuly spoustu květů, je potřebné jejich zazimování.

Přezimování begónie

Hlízy begónie je vhodné dát přes zimu do chladu. Není zapotřebí světlo, vhodné jsou proto prostory jako garáže nebo sklepy. Tyto hlízy je dobré nechat naklíčit, a to už v průběhu února či března. Naklíčené hlízy rychleji vyrostou a vy se tak můžete dříve radovat z nádherného květenství. Nakličování je velmi jednoduché: přeneste hlízy do místnosti s teplotou okolo 20 °C a nechte je volně ležet na tácku nebo třeba na novinách. Jakmile zpozorujete první klíčky, dejte hlízy do zeminy, kde zakoření.

Begónie

Foto: Pixabay

Množení begónie z hlíz

Pokud jsou vaše hlízy dostatečně veliké a zpozorujete na nich hned několik klíčků, znamená to, že můžete mít více rostlin! Jednoduše rozdělte hlízu podle jednotlivých klíčků a můžete mít mnohem více rostlinek, než loni. Na řez hlíz používáme čisté nástroje. Řeznou ránu není třeba nijak ošetřovat, jen ji zasypte zeminou a zalévejte vodou s přídavkem fungicidu. Také tyto rostlinky nechte zakořenit.

Zakořenit begónie

Ideální je substrát s pH okolo 5,5 (tj. mírně kyselý). Do půdy je dejte tak, aby klíček sledoval směrem nahoru a jen lehce přihrňte zeminou (klíčem musí být vidět nad povrchem). Půda nesmí nikdy vyschnout, udržujeme ji vlhkou. Pozor na přímé sluneční světlo, podmínkou pro správný růst je rozptýlené světlo.

Pěstování begónie

Přes rok bychom jim měli najít místo, které je v polostínu. Půda by měla být dobře propustná a vždy bychom ji měli udržovat vlhkou – nikoli však přemokřenou. I když má rostlina silné kořeny, v ohrožení jsou její nadzemní části, které se snadno lámou. Měli bychom je proto pěstovat v závětří. Některé vzpřímené varianty je dobré pěstovat i s opěrným kolíkem či mřížkou.

Tipy při koupi begónie

  • Květy můžete vybírat nejenom podle barvy, ale také podle velikosti a vzrůstu (vzpřímené, převislé či drobnokvěté).
  • V obchodě zkontrolujte stav půdy – měla by být vlhká, nikoli přemokřená nebo suchá.
  • Zkontrolujte, zda rostlina nemá nemoci nebo škůdce (hledejte drobné živočichy, známky na listech – i z jejich spodní strany).

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/zahrada/begonie-pestovani-30000216.html

https://www.nkz.cz/praxe/okrasna-zahrada/s-predpestovanim-begonii-zacnete-uz-v-unoru-jen-tak-pokvetou-celou-sezonu

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!