Vistárie: návod, jak ji pěstovat krok za krokem

Vistárie

Vistárie (Wisteria) je oblíbená rostlina z čeledi Fabaceae, která dobře funguje zejména v zahradních altáncích nebo pergolách. Její nádherné květy jsou jedinečné, a právě díky nim se těší takové oblibě. Na úvod vás ale musíme varovat: jedná se o jedovatou rostlinu, takže byste její začlenění do vaší zahrady měli zvážit v případě, že máte domácí mazlíčky nebo malé děti. Jakkoli vypadají květy této rostliny nádherně, stojí to jen minimální úsilí ji vypěstovat.

Popínavá rostlina

Vistárie potřebuje ke svému růstu nějakou oporu – a to velice pevnou, protože se jedná o rozložitou rostlinu. Květy vytváří zajímavé kaskády a mají obvykle fialovou barvu, někdy více do růžové. Výhodou vistárie je také to, že roste poměrně rychle – zvládne až 3 metry v průběhu jediného roku. A délky dosahuje opravdu úctyhodné; průměrně je to 10 metrů. Abyste dosáhli co nejkrásnějšího a nejbohatšího květenství, je zapotřebí pravidelného prořezávání.

Vistárie

Foto: Pixabay

Jak pěstovat vistárie?

Rozhodují je správný výběr stanoviště. Rostlina by neměla být vystavena nadměrnému větru, na druhou stranu ale vyžaduje dostatek slunečního světla. Půda by měla být dobře propustná a úrodná, i když by nikdy nemělo dojít k jejímu vyschnutí, pH mírně kyselé nebo neutrální. Růst vistárie musíte kontrolovat, někdy by totiž mohlo dojít k poškození opory, což může být velká škoda, když necháte vistárii růst u svého zahradního posezení.

Péče o vistárii

Pokud rostlina rychle roste, bývá obvykle náročná na úrodnost půdy. Vistárie potřebuje hodně fosforu a draslíku, nicméně dusíku je dobré se vyhnout. Půda v okolí vistárie musí být neustále vlhká, takže myslete na pravidelnou zálivku. První tři roky chraňte rostlinu před mrazem – vhodné je zakrýt ji slámou.

Prořezávání vistárie

Správné prořezávání je potřeba pro co nejbohatší růst. Provádí se dvakrát ročně. Poprvé na jaře, kde řežeme ve výšce tří až čtyř listových pupenů. Druhý řez se provádí v červenci, kdy by měly být ořezány letošní výhonky tak, že zbudou 4 až 6 větviček s listy. Samozřejmě odstraňujeme všechny nezdravě vypadající a odumřelé části. Pro lepší vzhled je dobré odstranit také ty části, které rostou z kořene rostliny.

Čekání na první květy

První květy porostou až třetí rok po výsadbě. Pokud jste pěstovali ze semen, můžete si počkat ještě déle – někdy i 10 let. Pokud nejste tolik trpěliví, vyplatí se koupit naroubované sazenice v zahradnických centrech.

Zdroj: https://porady.interia.pl/ogrody/news-glicynia-uprawa-i-pielegnacja,nId,4907241

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!