Řízky hortenzií spolehlivě zakoření do měsíce. Tajemstvím je písek

Hortenzie

Také vás svými nádhernými květy okouzlila hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla)? Nedá vám spát zajímavý vzhled hortenzie stromkovité (Hydrangea arborescens) nebo hledáte perfektní způsob pro porůstání pergoly či zahradního podloubí, jaký představuje hortenzie řapíkatá (Hydrangea petiolaris)?

Pak máme pro vás dobrou zprávu – všechny tyto krasavice si můžete namnožit zcela sami a jen s minimálním úsilím. Budete k tomu potřebovat jen větší plastovou lahev a písek.

Základní způsob množení hortenzií je jednoduchý

V obchodech stojí tyto rostliny opravdu hodně, podvědomě si tedy myslíme, že to s jejich množením nebude nijak slavné. A částečně to tak je – pokud mladý řízek hortenzie zapíchnete hned vedle mateřské rostliny, nejspíše zahyne.

Budete na to tedy muset jít trochu jinak. Na pomoc si vezměte obyčejný písek a dostatečně velkou plastovou lahev. Z keře hortenzií pak odřežte asi 10-15 cm dlouhé řízky a ve spodní části z nich odstraňte kůru.

Foto: Pixabay

PET lahev naplňte pískem a za měsíc bude hotovo

Vezměte větší PET lahev a odřízněte její vrchní část. Poté ji naplňte obyčejný pískem, zapíchněte řízky hortenzií a dobře zalijte. Nakonec přiklopte zbylou částí a postavte na světle a teplé místo (ovšem mimo dosah přímých slunečních paprsků).

Skrz průhledný obal můžete pozorovat, jak se kořeny u řízků rychle vyvíjejí. Už po měsíci budou tak silné, že můžete rostliny bez obav přesadit na záhon. Nezapomeňte však substrát smíchat s rašelinou, protože hortenzie jsou kyselomilné rostliny. A pokud budete vysazovat hortenzii řapíkatou (Hydrangea petiolaris), pak byste měli vědět, že jí jako skvělí společníci poslouží například vistárie čínská (Wisteria sinensis), popínavé růže (Rosa) a samozřejmě i půvabná povijnice (Ipomoea).

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Hortenzie_%C5%99ap%C3%ADkat%C3%A1, https://cs.wikipedia.org/wiki/Hortenzie_stromkovit%C3%A1, https://cs.wikipedia.org/wiki/Hortenzie_velkolist%C3%A1

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)