Správné sušení chilli papriček – na niti a v obýváku to rozhodně není

chilli

Přípravy zásob na zimu finišují a na řadu tak přijdou i takové krasavice, jako jsou chilli papričky. Metod pro jejich uchování je hodně, ovšem pokud je právě nechcete zavařovat či mrazit, určitě je nasušíte.

Ale nenechte se mýlit. Není to tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Nejčastěji používaný postup (tzn. zavěšení papriček na dostatečně větrané místo) má totiž spoustu nedokonalostí. A některé z nich vás mohou dokonce ohrozit na zdraví!

Když papričky začnou plesnivět…

Pokud vedle sebe rozvěsíte množství plodů, u nichž 90 % obsahu tvoří voda, není divu, že čas od času začne některý plesnivět. U chilli papriček jde pak spíše o pravidlo než o výjimku. A pokud celý problém nepodchytíte včas, můžete přijít o celý trs. Mnohem horší však je, pokud začnou plesnivět zevnitř. Toho si totiž nemusíte všimnou vůbec a snadno si pak škodliviny z plísní přenesete i do jídla.

Dalším problémem jsou semínka. Nenechte se mýlit. Sama o sobě nepálí, i když je pokrývá tenká vrstvička olejnaté substance s kapsaicinem. Takže pokud je nakonec rozemelete do koření, koncentraci si vlastně naředíte. A to není dobré.

Při sušení bílou blanku odstraňujte, je nejpálivější

A jak tedy chilli papričky nejlépe sušit? Za pomoci sušičky, ale tomu se budeme věnovat za chvíli. Nejdříve je dobře omyjte a osušte. Následně je rozpulte a zbavte je semínek. Ale pozor, opravdu jen semínek. Bílou blanku alias placentu uvnitř nechcete. Z celého plodu jde o nejpálivější část, takže byste se zbytečně připravili o to nejlepší, co jste vypěstovali.

Foto: Pixabay

Na řadu přijde sušička

Opravdu. Pokud ji doma nemáte, pořiďte si ji. I když lze chilli papričky sušit i v troubě, jde o proces poměrně zdlouhavý a s nejistým výsledkem. Sušička vám dovolí nastavit optimální teplotu (okolo 35 °C) a může „běžet“ libovolně dlouho. A u chilli papriček to bude opravdu třeba. Průměrně se totiž suší dva dny. Tedy pokud nezvolíte vyšší teplotu, při níž však přijdete o část cenných látek. A je přitom nutné plata pravidelně prohazovat. Ve spodních patrech sušičky totiž bývá teplota vyšší, takže celý proces probíhá rychleji. V horních patrech zase bývá problémem koncentrovaná vlhkost.

A jak poznat, že máte nasušeno? Když papričky rozemnete, musí být slupka dokonale suchá a šustit. Jestliže jeví ještě známky gumovitosti, pak v sušení pokračujte. Pak už zbývá jen sušené chilli papričky rozemlít na požadovanou hrubost a máte chilli koření té nejlepší kvality.

Nástrahy domácího sušení

Ale pozor. Pokud sušíte opravdu silně pálivé odrůdy, nikdy to nedělejte tam, kde bydlíte. Aroma je totiž opravdu silné a z místností vyprchává leckdy i několik dní. A smiřte se s tím, že sušičku, kterou jste jednou použili na chilli papričky, už nikdy na nic jiného nepoužijete – leda s opravdu důkladnou očistou. Kapsaicin totiž dokáže být pořádně urputný a určitě byste nechtěli mít pálivé třeba sušené ovoce nebo houby.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)