Snědek na zahrádce i v květináči

Svým půvabem okouzlí na zahrádce během pozdního jara, ale ozdobí i okenní parapety a balkonové truhlíky. Dříve byl snědek na zahrádkách zcela běžným hostem, dnes jde však píše o výjimečného návštěvníka. Pojďme to změnit!

Proč upadl snědek v zapomnění není tak docela jasné. Má velmi atraktivní květy, snadno se množí, uplatní se i při tvorbě kytic (některé druhy) a v zahrádce patří mezi nenáročné květiny. Na světě existuje více než sto druhů – kromě Evropy rostou snědky (Ornithogalum) také v Africe nebo v Malé Asii.

Snědek toho ke svému růstu příliš nepotřebuje

Plné slunce až světlý polostín, humózní půda, mírná zálivka – tím vším se snědku skvěle zavděčíte. Poroste pak docela sám, snadno se rozmnoží z dceřinných cibulek a na svěřeném prostoru rychle zplaní, pokud ho necháte. Některé druhy navíc potěší kromě půvabných bílých květů i jemnou vůní.

Snědky do zahrádky i do květináče

U nás se nejčastěji pěstuje snědek chocholičnatý (Ornithogalum umbellatum). Může dorůst až 30 centimetrů výšky a potěší jednoduchými květy na vysokém stonku. Říká se mu také hvězda betlémská a poroste vám i v trávníku.

Snědek kytkovitý (Ornithogalum thyrsoides) je nefalšovaně sněhobílý. Jeho květy s hodí i k řezu a ve váze vydří i dva týdny, je-li mu pravidelně vyměňována voda. Znát ho můžete také pod názvem africká lilie. Je ideální pro pěstování v květináči.

Snědek arabský (Ornithogalum arabicum) pochází původně ze Středomoří. Vykvétá poměrně pozdě a hodí se spíše do volných záhonů.

Snědek ocasatý (Ornithogalum longibracteatum) může dorůst výšky až jednoho metru. U nás se mu nejlépe daří v květináči – na balkonu nebo terase půjde vskutku o nepřehlédnutelný kousek.

Tip navíc: jak na nákup snědku?

Pokud nebudete mít štěstí na rostliny v květináčích, vsaďte na cibulky. Dbejte na to, aby byly dostatečně velké (cca 2 centimetry v průměru) a pevné (měkké cibulky bývají napadeny hnilobou). Vysazujte je ve skupinkách po 10 – 12 kusech, společně vyniknou lépe.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)