Cibule už musí do země! Jak na to?

Cibule

Pěstujete na zahradě cibuli? Pokud ano, určitě víte, že právě nastal nejvyšší čas k tomu, abyste ji vyseli nebo v případě sazečky vysadili. Nejde o nijak náročnou plodinu, nicméně nějaké ty nároky na půdu také má a rozhodně není od věci vědět, jakým způsobem postupovat. Z těchto důvodů se podíváme na některé zákonitosti, jež se cibule týkají, a samozřejmě se také budeme věnovat přímo setí i sázení cibule.

Půda pro pěstování cibule

Optimální podklad je středně těžký jílovitý, případně sprašový. Důležitý je především vysoký obsah humusu. Pozor na písčité a velmi těžké půdy. Tady by se cibuli nejspíše dařilo mizerně. Stejně tak je tomu i u silně přemokřené zeminy. Na jaře určitě místo pro výsev cibule nezryjte. Stačí pouze pohrabat a máte vyhráno. Určitě také nevyužívejte organického hnojiva, pro cibuli se nehodí. Termínově se tradičně hovoří o první polovině března, takže aktuálně je nejvyšší čas.

Jak na výsev cibule?

Na pečlivě okopaném a uhrabaném záhonu vytvoříme řádky. Odstupy mezi nimi by se měly pohybovat okolo 20 cm. Semena se tradičně doporučují vysévat poměrně řídce, a to cca 0,5 g na 1 m². Určitě je nedávejte hlouběji než 1 cm. V každém případě se vyplatí vsadit na značkovací výsev. Hodí se především rostliny, které rychle vyklíčí a dostanou se na povrch. Když cibule vzejdou, určitě je přetrhejte.

Šalotka

V březnu musí do země i cibule sazečka

Jestliže chcete co nejdříve sklízet velké cibule, pak dejte do země i cibuli sazečku. Velmi důležité pro to, abyste byli skutečně úspěšní, je bezesporu pořízení správných cibulí sazeček. Velikost by měly mít jako lískový ořech. Čím je sazečka větší, tím hrozí větší riziko ztrát kvůli tomu, že cibule míří velmi rychle do květu. Vzdálenost mezi řádky by se měla pohybovat kolem 25 cm a mezi rostlinami samotnými 8 cm. Cibulky se sadí do hloubky 1 cm podpůčím směrem dolů, přičemž krček bude viditelný. Na 10 m² je zapotřebí zhruba 0,7 kg cibule sazečky.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.